Zgodnie z nowymi przepisami, mocy urzędowej w postępowaniu cywilnym nie będą także miały dokumenty funduszy sekurytyzacyjnych, o których mówi ustawa o funduszach inwestycyjnych.

Taką zmianę przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja prawa bankowego po odrzuceniu poprawek Senatu. Nowelizacja przepisów dostosowuje prawo do jednego z wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W 2011 r. uznał on, że przepis art. 95 ustawy – Prawo bankowe jest niezgodny z konstytucją. Regulacja ta określa, że księgi rachunkowe banków i sporządzone na ich podstawie wyciągi i inne dokumenty z pieczęcią banku mają moc prawną dokumentów urzędowych. Trybunał  uznał, że w konsekwencji tego przepisu w sporze sądowym, w którym   klient banku jest stroną pozwaną, to on musi udowodnić, iż powództwo jest nieuzasadnione. Zdaniem Trybunału jest to odwrócenie reguł sporu cywilnego, w którym to powód ma udowodnić słuszność pozwu. W uzasadnieniu wyroku wskazał też, że banki jako prywatne nie są elementem władzy publicznej. Ponadto przepis stawiał na pozycji uprzywilejowanej przedsiębiorcę względem konsumenta.

Przyjęta zmiana dodaje jedynie kolejny przepis, który określa, że w sporze cywilnym dokumenty banku nie mogą być traktowane jak urzędowe.

Etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta