Właściciele firm zlokalizowanych na Podkarpaciu oraz Opolszczyźnie mogą mieć roboczą końcówkę roku. Oczywiście wtedy, gdy zechcą skorzystać z unijnego dofinansowania i w tym celu przygotują odpowiednie projekty szkoleniowe lub związane z rozpoczęciem bądź intensyfikacją kontaktów z jednostkami naukowymi. A wszystko za sprawą programu „Kapitał ludzki", a w szczególności jego tzw. regionalnej części, czyli tej, gdzie środkami programu zarządzają odpowiednie instytucje wojewódzkie.
We wskazanych regionach odbywają się właśnie konkursy, w których oceniane będą projekty zgłaszane m.in. przez przedsiębiorców lub realizowane na ich rzecz. To zatem czas na ostateczne przygotowanie wniosku o dofinansowanie i złożenie go do właściwej instytucji.
Wiedza i biznes
Dwa z takich konkursów dotyczą tzw. działania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw" programu „Kapitał ludzki". Przekładając to na język projektów i realnych działań, które mogą być dofinansowane z jego środków, chodzi o inicjowanie i wzmacnianie współpracy firm i sektora nauki. A takie cele mogą zostać osiągnięte np. poprzez wspólne organizowanie praktyk, staży, wymianę pracowników, prowadzenie oraz wdrażanie wyników badań.
Innymi słowy pracownicy firm mogą brać udział w projektach i badaniach realizowanych przez sektor badawczy i naukowy, próbując np. w warunkach laboratoryjnych lub poprzez eksperymenty doprowadzić do stworzenia nowego produktu, udoskonalenia dotychczasowego lub rozpoznania nowych metod zarządzania, czy też organizacji pracy. W odwrotnym kierunku pracownicy naukowi, sektora badawczego mogą dostać szansę przetestowania własnych pomysłów w realnej gospodarce.
Pod okiem praktyków i przy ich spojrzeniu na prowadzenie biznesu (jego opłacalność, ryzyko, bariery prawne lub organizacyjne) wprowadzać innowacje (produktowe, organizacyjne), rozwijać lub doskonalić produkty firmy. To zatem sposób na połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, a poprzez dofinansowanie części kosztów takich projektów, uczynienie takiej współpracy korzystniejszej dla firm.
Szczególnie tych, które do tej pory takiej współpracy nie podejmowały, właśnie z uwagi na brak wystarczających środków. A w ten sposób nie mogły przejść na wyższy poziom rozwoju i poprawy pozycji konkurencyjnej. Start w konkursie i pozyskanie unijnej dotacji może pomóc przełamać ten impas.
Profesor na etacie
Ponadto organizacja staży lub praktyk to nie jedyny sposób na wykorzystanie środków tego działania. Jako jeden z dozwolonych rodzajów projektów przewiduje się także subsydiowanie zatrudnienia.
Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca, który na czas określony przyjmie do pracy (także na umowę zlecenia, umowę o dzieło) naukowca (tzw. wysoko wykwalifikowany personel), tworząc dla niego nowe stanowisko pracy (taka osoba nie może zastąpić np. osoby zwalnianej) i powierzając mu konkretne zadania związane z rozwijaniem produktów, wprowadzaniem innowacji, otrzymuje refundację połowy kosztów z tym związanych.
Upraszczając można powiedzieć, że firma musi zatroszczyć się tylko o połowę pensji dla takiego pracownika. Pozostałą część sfinansuje dotacja.
Trochę konkretów
Konkursy do opisanego działania prowadzone są w obu wskazanych regionach. W przypadku województwa opolskiego wnioski przyjmuje urząd marszałkowski. I będzie to robił do 7 stycznia przyszłego roku. Dokumenty należy dostarczyć do siedziby UM, ul. Piastowska 12, 45-082 Opole, Departament Koordynacji Programów Operacyjnych, Referat Europejskiego Funduszu Społecznego, I piętro, pokój nr 16.
Informacje o konkursie, jego regulamin, wytyczne dotyczące przygotowywania projektów i wniosków oraz kryteria służące wyborowi najlepszych z nich, znajdują się na stronie: www.pokl.opolskie.pl. Z kolei w przypadku województwa podkarpackiego konkurs ogłosił i prowadzi go wojewódzki urząd pracy w Rzeszowie.
Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 31 grudnia. Dokumenty można składać w siedzibie WUP, ul. Lisa Kuli 20, 35–025 Rzeszów, Kancelaria, pokój nr 1, jak również w oddziałach zamiejscowych:
- w Krośnie, ul. Lewakowskiego 27B, 38-400 Krosno, pokój nr 31,
- w Przemyślu, ul. Katedralna 5, 37–700 Przemyśl, pokój nr 4,
- w Tarnobrzegu, pl. Bartosza Głowackiego 34, 39-400 Tarnobrzeg, pokój nr 7.
Szczegółowe dane o naborze znajdują się na stronie: www.pokl.wup-rzeszow.pl.
Dotacje na rozwój kwalifikacji
Równolegle z konkursem do tzw. działania 8.2.1, wojewódzki urząd pracy w Rzeszowie prowadzi także nabór wniosków do tzw. działania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo". Pod tym numerem kryją się unijne środki na projekty szkoleniowe.
Zgodnie z zapisami programu „Kapitał ludzki" oraz regulacjami w zakresie pomocy publicznej, firmy mają prawo ubiegać się o dofinansowanie specjalistycznych i ogólnych szkoleń, zgodnych z ich realnymi potrzebami, wynikającymi z obecnej sytuacji na rynku, zdiagnozowanymi barierami w rozwoju oraz wreszcie planami takiego rozwoju.
Szkolenia powinny przekładać się na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa i wzmocnienie jego konkurencyjności. Same szkolenia, co do zasady, mogą obejmować pracowników oraz kadrę zarządzającą (menedżerów, właścicieli). W zależności od potrzeb mogą koncentrować się na ogólnych zagadnieniach lub ściśle związanych ze specyfiką działania przedsiębiorstwa, dając szczegółową, specjalistyczną wiedzę z jakiegoś zakresu.
Takie są ogólne założenia. Ponieważ jednak działanie 8.1.1 ma charakter regionalny, to władze samorządowe przy każdym konkursie mogą opracowywać specyficzne kryteria dostępu i wyboru projektów, premiując określone szkolenia lub działania. Dlatego przystępując do opracowania projektu i wniosku należy dokładnie zapoznać się z regulaminem konkursu oraz kryteriami wyboru projektów.
Wszystko po to, aby sprawdzić, czy nasz pomysł w ogóle kwalifikuje się do wsparcia. W przypadku konkursu w województwie podkarpackim takie informacje znajdują się na stronie www.pokl.wup-rzeszow.pl. Warto tylko zaznaczyć, że sam konkurs (nabór wniosków) będzie prowadzony do 28 grudnia. A na dofinansowanie szkoleń i projektów doradczych dla firm władze samorządowe zarezerwowały pięć mln zł. Konkurs ma zostać rozstrzygnięty najpóźniej 2 kwietnia przyszłego roku.