Istota spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) polega na tym, że wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki.Celem tego podmiotu jest prowadzenie pod własną firmą określonej działalności gospodarczej.

Została ona wyposażona w możliwość nabywania rzeczy, zaciągania zobowiązań oraz występowania przed sądami we własnym imieniu. Spółka ta przeznaczona jest raczej do wykonywania działalności w większym rozmiarze. Wskazywać może na to przede wszystkim dość wysoki kapitał zakładowy, który musi wynosić co najmniej 50 tys. zł.

Zawiązanie spółki komandytowo-akcyjnej następuje poprzez sporządzenie przez założycieli spółki jej statutu w formie aktu notarialnego. Powinni go podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze. Założycielami spółki mogą być również akcjonariusze oraz osoby, które w ogóle nie są wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej.

Pomysłodawcą przedsiębiorstwa i osobą, która ją reprezentuje i prowadzi jej sprawy, jest komplementariusz. Pozbawienie go prawa reprezentowania spółki wbrew jego sprzeciwowi może nastąpić jedynie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Ważne!

Akcjonariuszom przysługuje prawo do uczestniczenia w zyskach spółki, wspólnie z komplementariuszami, proporcjonalnie do wniesionych wkładów.

Cechą charakterystyczną tej spółki jest, że to komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Jeżeli jednak został on pozbawiony prawa reprezentowania spółki wbrew swojemu sprzeciwowi, to nie będzie on ponosił odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze.

Akcjonariusz nie ma żadnego wypływu na prowadzenie spraw spółki. Może on jedynie reprezentować spółkę jako pełnomocnik. Jeżeli jednak akcjonariusz dokona czynności prawnej w imieniu spółki, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, to będzie odpowiadał za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Dotyczy to także reprezentowania spółki przez akcjonariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

Podstawa prawna

- Art. 125–150 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (DzU z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.)