Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej osoby fizycznej rozpoczynającej działalność gospodarczą dokonywany jest na podstawie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), zwana dalej: s.d.g.
Wpis do ewidencji ma charakter deklaratoryjny, jest czynnością materialno-techniczną. Organ ewidencyjny dokonuje więc wpisu do ewidencji stosownie do zgłoszenia. Wpis nie jest decyzją administracyjną określającą siedzibę i miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Organ ewidencyjny nie bada i nie ingeruje w stosunki cywilno-prawne między osobą rozpoczynającą działalność a innymi podmiotami w zakresie tej działalności.
Z uwagi na fakt, że wniosek o wpis do CEIDG ma charakter zgłoszenia, to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek przedstawienia danych rzetelnych i zgodnych ze stanem faktycznym i prawnym. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przyjmuje domniemanie, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe (art. 33).
Przedsiębiorca dokonując zgłoszenia musi mieć pełną świadomość konsekwencji podania danych niezgodnych z prawdą. Organ ewidencyjny może wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, stosownie do art. 35 ustawy s.d.g..
Wpis do CEIDG nie ingeruje ani w prawo własności, ani w stosunki zobowiązaniowe między podmiotami, jak chociażby w przypadku umowy najmu, o której mowa w zapytaniu. Kwestie te regulują przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zobowiązań.
Niemniej przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą powinien posiadać tytuł prawny do korzystania z lokalu lub nieruchomości, a więc tytuł prawny wynikający nie tylko z umowy najmu czy z prawa własności, ale także użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo innego stosunku zobowiązaniowego (użyczenie), o czym stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.
Nie ma zatem, na podstawie ustawy SDG, na etapie zgłoszenia do CEIDG wymogu legitymowania się tytułem prawnym do lokalu lub nieruchomości. Ewentualne kwestie sporne w zakresie stosunków cywilnoprawnych, w tym stosunków zobowiązaniowych, pozostają bowiem poza obszarem ewidencji działalności gospodarczej.