Wiele osób zawiesza na wakacje (albo na dłuższy okres) działalność gospodarczą. Mogą wtedy odpocząć także od obowiązków wobec fiskusa, nie muszą np. składać deklaracji VAT (z pewnymi wyjątkami).

Zawieszenie działalności nie zwalnia ich jednak z ponoszenia niektórych firmowych wydatków, np. abonamentu telefonicznego, czynszu za siedzibę, opłaty za utrzymanie strony internetowej.

Korzystne interpretacje

Czy mogą odliczyć VAT z faktur otrzymanych w czasie przerwy w działalności? Fiskus na to pozwala. Przykładowo, Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPP2-443-426/10-5/IŻ) zaakceptowała odliczenie VAT z opłat za najem biura, telefony i serwis internetowy. Jej zdaniem, aby zrealizować prawo do odliczenia, można składać w okresie zawieszenia działalności deklaracje VAT, wykazując podatek naliczony do przeniesienia, lub złożyć te deklaracje po wznowieniu działalności.

Podobnie wynika z odpowiedzi bydgoskiej Izby Skarbowej (interpretacja nr ITPP1/443-1114/08/KM). Czytelnicy mają jednak wątpliwości.

– To korzystne dla podatników stanowisko, trudno jednak znaleźć jego potwierdzenie w przepisach – pisze właścicielka biura rachunkowego.

– VAT można odliczyć w deklaracji składanej za miesiąc otrzymania faktury albo za dwa następne miesiące. A jeśli „zawieszony" przedsiębiorca nie składał w tym czasie deklaracji, a okres przerwy jest dłuższy, to czy prawo do odliczenia przepada? Czy też może złożyć deklarację za miesiąc otrzymania faktury po odwieszeniu działalności, czyli faktycznie po terminie?– pyta czytelniczka.

Ile na odliczenie

Faktycznie, z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT wynika, że prawo do odliczenia jest realizowane poprzez wykazanie podatku w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę (z pewnymi wyjątkami, np. przy usługach telekomunikacyjnych) lub za jeden z dwóch kolejnych okresów.

– Zasady te nie zmieniają się w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej – tłumaczy Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax. – Nie ma więc możliwości odliczenia VAT w deklaracji składanej za pierwszy okres po odwieszeniu działalności. Aby wykorzystać prawo do odliczenia, trzeba złożyć deklaracje za okres, w którym działalność była zawieszona. W powoływanych interpretacjach fiskus słusznie dopuścił taką możliwość. Podatnik nie musi wprawdzie składać deklaracji za miesiące (kwartały), w których działalność była zawieszona (w art. 99 ust. 7a ustawy o VAT), ale żaden przepis nie pozbawia go takiego prawa.

– W takiej sytuacji podatnik może skorzystać z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, który pozwala pomniejszyć VAT w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia – dodaje Fałkowski.

– Wprawdzie ten przepis mówi o wykorzystaniu prawa do odliczenia poprzez korektę deklaracji, ale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 1600/07) przyznał, że można go też stosować, gdy podatnik nie złożył pierwotnej deklaracji. Pośrednio potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP4/443-322/11-2/BA).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Wniosek o zawieszenie

Można odpocząć od obowiązków

Przedsiębiorca, który chce na jakiś czas odpocząć od firmowych obowiązków, może zawiesić działalność. Wniosek w tej sprawie przekazuje do urzędu gminy albo składa online. Jego wzór oraz szczegółowe informacje o procedurze zawieszenia znajdzie na stronie internetowej CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). O tym zaś, co można, a czego nie można robić w czasie przerwy, podatnik przeczyta w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ważne jest, że z tej możliwości mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników.