PODATKI

- Aż trzy ustawy poświęcone są kwestiom podatkowym między Polską a Jersey, a ściślej wyrażają zgodę na ratyfikowanie umów zawartych z tą wyspą. Dotyczą one:  wymiany informacji w sprawach podatkowych; unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub powietrzne w transporcie międzynarodowym; unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych. Wszystkie weszły w życie 15 lipca (DzU z 31 maja, poz. 615, 616 i 617).

- Tego samego dnia zaczęła obowiązywać kolejna ustawa podatkowa upoważniająca do ratyfikacji. Jej tematem jest wymiana informacji w sprawach podatkowych między Polską a Baliwatem Guernsay (DzU z 31 maja, poz. 618).

PRZEDSIĘBIORCY

- Od 15 czerwca katowicka specjalna strefa ekonomiczna obejmuje grunty o powierzchni 2004,8292 ha położone na terenach miast: Bielsko-Biała, Bieruń, Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Knurów, Lubliniec, Orzesze, Racibórz, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Zawiercie i Zory oraz gmin: Czechowice-Dziedzice, Czerwionka-Leszczyny, Głuchołazy, Godów, Gogolin, Kietrz, Koniecpol, Krapkowice, Miedźna, Mysłowice, Oleśno, Pawłowice, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Rudziniec, Siewierz, Strzelce Opolskie i Ujazd. W 2008 roku strefa ta zajmowała obszar liczący 1544,1755 ha (DzU z 14 czerwca, poz. 667).

- W związku z likwidacją 3 maja procedury gospodarczej w sporach między przedsiębiorcami (o czym pisaliśmy w poprzednim odcinku) minister sprawiedliwości wydał obszerne rozporządzenie w sprawie przekazania niektórym sądom okręgowym rozpoznawania spraw gospodarczych oraz innych spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego, z obszarów właściwości innych sądów okręgowych. Wskazał też sądy rejonowe, które będą rozpoznawały sprawy: gospodarcze, upadłościowe i naprawcze, rejestru zastawów oraz Krajowego Rejestru Sądowego z obszarów właściwości innych sądów rejonowych. Zainteresowani muszą niestety zgłębić to rozporządzenie, które weszło w życie 1 lipca (DzU z  28 czerwca, poz. 730).

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

- Na razie tylko odnotowujemy fakt, że jest opublikowana głośna nowelizacja ustawy emerytalnej. Wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. i przed tą datą poświęcimy jej wiele miejsca (DzU z 6 czerwca, poz. 637).

ZAKŁADOWY FUNDUSZ REHABILITACJI

- Zmienione rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych weszło w życie 27 czerwca (DzU z 12 czerwca, poz. 648).

ZAWODY

1) Tłumacze

Od 14 czerwca obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej, które określa zakres oraz zasady funkcjonowania tłumaczy polskiego języka migowego (PJM), systemu języka migowego (SJM) i sposobu komunikowania się głuchoniemych (SKOGN) (DzU z 13 czerwca, poz. 652.

Kolejne rozporządzenie tego samego ministra dotyczy dofinansowania kosztów szkolenia wskazanych języków oraz tłumacza przewodnika. Wniosek w tej sprawie uprawniony (członek jego rodziny, osoba mająca z uprawnionym stały kontakt) składa do właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania) oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To rozporządzenie obowiązuje od 5 lipca (DzU z 20 czerwca, poz. 687).

2) Adwokaci i radcowie prawni

Terminy testów umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych na kolejny rok kalendarzowy Komisja ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej do 31 października poprzedniego roku. Przygotowuje też wykaz aktów prawnych, tematy zagadnień opracowywanych w części pisemnej oraz zestawy pytań do części ustnej testu umiejętności. Taka jest istota zmian w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, które weszło w życie 29 czerwca (DzU z 14 czerwca, poz. 659).

W sześciu rozporządzeniach ministra sprawiedliwości operujących w tytułach sformułowaniami:  przygotowanie pytań testowych, w sprawie komisji egzaminacyjnych, przeprowadzania egzaminu wstępnego czy adwokackiego chodzi tylko o to, co jest podstawą wynagrodzenia tych, którzy w komisjach zasiadają.

Aż siedem razy przeczytać więc można to samo: w 2012 r. podstawą ustalenia wynagrodzenia (przewodniczącego, członków zespołu) jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2011 r. (DzU z 20 czerwca, poz. 695 – 701) oraz dwa razy w odniesieniu do komisji egzaminacyjnej II stopnia przy ministrze sprawiedliwości (DzU z 20 czerwca poz. 702 – 703).

3) Prokuratorzy

Jeśli prokurator liczy na pomoc finansową na własne lokum, to musi zaangażować swoje środki w wysokości co najmniej 10 proc. przewidywanego kosztu planowanej (realizowanej) inwestycji mieszkaniowej. A ponadto w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy nie może korzystać ze zwrotnej (bezzwrotnej) pomocy na cele mieszkaniowe z zakładowego fundusz świadczeń socjalnych. Więcej w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, które zaczęło obowiązywać 28 czerwca  (DzU z 28 czerwca, poz. 690).

Osoby zainteresowane objęciem wolnego stanowiska prokuratorskiego powinny zapoznać się z treścią obowiązującego od 22 czerwca rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Listę potencjalnych kandydatów otwierają – co oczywiste – prokurator i asesor prokuratorski, a następnie sędzia, adwokat, radca prawny, w tym z Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a kończą osoby z tytułami naukowymi (DzU z 21 czerwca, poz. 705).

4) Referendarze sądowi i asystenci sędziów

To rozporządzenie ministra sprawiedliwości określa szczegółowe kryteria i sposób dokonywania okresowych ocen wskazanych referendarzy i asystentów. Obowiązuje od 3 lipca (DzU z 25 czerwca, poz. 714).

5) Ratownicy wodni

Przepłynięcie sposobem ratowniczym (z głową nad powierzchnią wody) dystansu 50 m w czasie poniżej 55 s to tylko jeden z licznych warunków, jakie musi spełnić kandydat na ratownika wodnego. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych dotyczące szkoleń w ratownictwie wodnym obowiązuje od 3 lipca (DzU z 2 lipca, poz. 747).

WOJSKO

- Sporo zmian znalazło się w rozporządzeniu ministra obrony narodowej dotyczącym mianowania na stopnie wojskowe, w tym nowy załącznik „Wniosek o mianowanie na stopień wojskowy”. Akt ten wiąże od 29 czerwca (DzU z 14 czerwca, poz. 665).

- Na podstawie ustawy z 19 sierpnia 2012 roku o weteranach działań poza granicami państwa minister spraw wewnętrznych wydał dwa rozporządzenia, z których pierwsze określa warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie weteranów  poszkodowanych, a drugie warunki i tryb przyznawania zapomogi na pobyt w Domu Weterana oraz sposób tworzenia funduszu na zapomogi (DzU z 20 czerwca, poz. 685 i 686). Oba obowiązują od 21 czerwca.

- Minister obrony narodowej wprowadził sporo zmian do rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Z jednej z nich wynika, że żołnierzowi zawodowemu przyznaje się dodatek za długoletnią służbę wojskową w wysokości 300 zł. Kwotę tę zwiększa się po trzech, sześciu, dziewięciu, dwunastu, piętnastu, dwudziestu, dwudziestu pięciu i trzydziestu latach służby. A więc odpowiednio o 3, 6, 9, 12, 15, 20, 25 i 30 proc.  Zmiany weszły w życie 1 lipca (DzU z  21 czerwca, poz. 704).

- Od tej samej daty obowiązuje rozporządzenie prezydenta RP, z którego wynika, że wielokrotność kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wynosi 2,82 (DzU z 3 lipca, poz. 753).

SŁUŻBY

1) Policja

Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych dotyczące uposażenia  policjantów zostało zaopatrzone w nowy załącznik, tj. tabelę stawek dodatku za stopień policyjny. Podaje ono 17 stopni policyjnych: od generalnego inspektora (1300 zł) do posterunkowego (630 zł). Rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca (DzU z 25 czerwca, poz. 713).

2) CBA

29 czerwca weszło w życie nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów na temat warunków bezpieczeństwa i higieny służby oraz zakresu stosowania przepisów działu dziesiątego Kodeksu pracy w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (DzU z 14 czerwca, poz. 666).

Tematem kolejnego rozporządzenia dotyczącego CBA, które obowiązuje od 30 czerwca, jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do tej służby (DzU z 15 czerwca, poz. 668).

3) Celnicy

Zmienione rozporządzenie ministra finansów poświęcone jest szkoleniu specjalistycznemu do mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej. Szkolenie obejmuje język obcy oraz wybrane zagadnienia z dziewięciu dziedzin wiedzy – od psychologii i etyki poczynając, na bezpieczeństwie informacji kończąc. Obowiązuje od 30 czerwca (DzU z 15 czerwca, poz. 673).

4) ABW

Od 3 lipca rozporządzenie Rady Ministrów o wspomaganiu funkcjonariuszy ABW skierowanych do szkoły, na przeszkolenie lub na studia skurczyło się o paragraf 3. Niezależnie od innych należności uprawniał on, po upływie każdych sześciu tygodni nauki (studiów, przeszkolenia), do równoważnika pieniężnego na pokrycie kosztów podróży do miejsca stałego zamieszkania (służby) i z powrotem (DzU z 18 czerwca, poz. 678).

NAGRODY

- Od 1 lipca obowiązują dwa nowe rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, z których pierwsze dotyczy warunków i trybu przyznawania rocznych nagród – indywidualnych lub zbiorowych, o charakterze pieniężnym lub honorowym – za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Drugie zaś mówi o przyznawaniu stypendiów twórczych (od literatury po twórczość ludową) oraz na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury. Wnioski zgłoszone przed 1 lipca 2012 r. rozpatruje się na podstawie dotychczasowych przepisów (DzU z 30 maja, poz. 610 oraz 612).

UJEDNOLICONE USTAWY

- Jednym z grzechów naszej legislacji jest nieustanne nowelizowanie ustaw, co sprawia, że dotarcie do potrzebnego przepisu staje się udręką. Dobrze więc, że ostatnio ukazuje się coraz więcej ujednoliconych tekstów. W analizowanym tu okresie są to ustawy o:

Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (poz. 633), o bibliotekach (poz. 642); planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (poz. 647); o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (poz. 651); o Krajowym Rejestrze Karnym (poz. 654); o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (poz. 657); o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP (DzU z 19 czerwca, poz. 680); ordynacja podatkowa (poz. 749).