Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 kodeksu pracy).
W piśmiennictwie prawa pracy przyjął się pogląd, że w sytuacji gdy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu prawa przed ukończeniem przez dziecko 14 lat, to od dnia, w którym ten wiek osiągnie, traci prawo do zwolnienia. W związku z tym zatrudniony, którego dziecko ukończyło 14 lat w listopadzie br., nie może w grudniu wykorzystać drugiego dnia wolnego na opiekę nad nim.
Warto pamiętać, że zwolnienie od pracy dla rodziców w wymiarze dwóch dni trzeba wykorzystać w danym roku kalendarzowym. Nie przechodzi ono na następny rok w razie jego niewykorzystania i nie kumuluje z dniami wolnymi przysługującymi w kolejnych latach.
Zatem pracownik, który zapomniał złożyć wniosek o opiekę w 2011 r., w 2012 r. będzie miał tylko dwa dni nowego wolnego. Pracownik czytelnika może więc skorzystać z takich dni wolnych 30 grudnia br. i 2 stycznia 2012 r., ale ten drugi dzień będzie już z puli przyszłorocznej.
—Anna Telec prowadzi Kancelarię Prawa Pracy