Kwestię możliwości wszczynania oraz prowadzenia sporów zbiorowych regulują przepisy ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Określa ona przesłanki, jakie mają być spełnione, by można było rozpocząć spór, zawiera też katalog zdarzeń czy sytuacji, których mogą dotyczyć.
I tak, spór zbiorowy może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Ważne jest więc stwierdzenie, czy sformułowane przez związki zawodowe żądanie, np. podniesienia wysokości składki do pracowniczego programu emerytalnego lub przyznania paczek czy talonów świątecznych, mieści się w obszarze przedmiotowym sporu.
Należy jednak pamiętać, że ustawa sama nie zawiera definicji ani warunków płac czy świadczeń socjalnych. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dopóty, dopóki paczki czy talony świąteczne nie są przyznawane pracownikom na podstawie regulaminu wynagradzania, zakładowego układu zbiorowego pracy czy też nie wynikają z postanowień indywidualnych umów o pracę, nie ma podstaw do definiowania ich jako warunków płacy.
Podobnie będzie z pracowniczym programem emerytalnym, który jest przecież dobrowolnym świadczeniem pracodawcy, który może, ale nie musi, oferować go pracownikom. Jednak zapisanie takiego programu w źródłach zakładowego prawa pracy będzie dawało możliwość wszczynania sporów o wysokość składki podstawowej opłacanej do tego programu.
Żądanie paczek świątecznych czy talonów jest natomiast z pewnością warunkiem socjalnym w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
W konsekwencji związki zawodowe będą mogły wszcząć spór zbiorowy z pracodawcą także w tej sprawie.
Powstaje jednak pytanie o zasadność wszczynania takiego sporu ze względu na terminy określone w ustawie. Jeśli bowiem strony, to jest pracodawca oraz związki zawodowe, będą chciały prowadzić spór na wszystkich etapach, to może się on zakończy, ale pewnie dopiero na święta Wielkiejnocy.
—oprac. zal
- Autor jest radcą prawnym w Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawa Pracy
Zobacz także:
»
»
»