Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców.
Kierowca zawodowy na żądanie funkcjonariuszy służb kontrolnych musi okazać wykresówki za bieżący dzień i poprzednie 28 dni – jeżeli pojazd jest wyposażony w tachograf analogowy, lub wydruki i kartę kierowcy – jeżeli pojazd jest wyposażony w tachograf cyfrowy. Na podstawie tych danych funkcjonariusz ustala, czy kierowca przestrzega przepisów o czasie prowadzenia pojazdu, przerwach w pracy i okresach dziennego odpoczynku.
Okresy, w których kierowca przebywał na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie wypoczynkowym lub gdy prowadził inny pojazd wyłączony ze stosowania rozporządzenia nr 561/2006, są dokumentowane zaświadczeniem określonym w decyzji Komisji 2007/230/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym. Formularz ten został jednak zmieniony na podstawie decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r.
Projekt ustawy o czasie pracy kierowców dostosowuje przepisy do rozwiązań obowiązujących w UE. Zgodnie z nim będzie obowiązywał nowy formularz zaświadczenia wystawiany, gdy kierowca: przebywał na zwolnieniu lekarskim, przebywał na urlopie wypoczynkowym, miał czas wolny od pracy lub odpoczywał, prowadził pojazd wyłączony ze stosowania rozporządzenia, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu, pozostawał w gotowości.
Oznacza to, że nowy formularz można będzie stosować także w trzech dodatkowych sytuacjach oprócz wymienionych obecnie w ustawie o czasie pracy kierowców.
Wprowadzenie nowego wzoru formularza będzie korzystne dla firm i kierowców
, ponieważ ułatwi dokumentowanie działalności kierowcy, szczególnie w sytuacji uniemożliwiającej rejestrowanie jej przez tachograf lub w okolicznościach nieprzewidzianych w dotychczas obowiązującym zaświadczeniu.
Etap legislacyjny:
- przed pierwszym czytaniem
Zobacz serwis:
» Dobra Firma » Kadry i płace » Czas pracy » Kierowcy