Znowelizowany art. 130 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link] zastrzega, że święta, które zgodnie z rozkładem wypadają w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie obniżają godzin roboczych.

Sformułowanie „święta, które zgodnie z rozkładem wypadają w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy” sugeruje, że grafik czasu pracy można ułożyć tak, by święta i szósty dzień tygodnia kumulowały się w jednym dniu kalendarzowym.

Przykładowo szóstym wolnym dniem tygodnia może być święto Trzech Króli. I tu pojawia się wątpliwość. Jak zapłacić za pracę w takim dniu: jak za nadgodziny w święto czy w wolną sobotę?

Zmienione przepisy nie dają bezpośredniej odpowiedzi, ale większość prawników sądzi, że za taki dzień nie powinniśmy płacić wynagrodzenia, tylko ustalić inny termin dnia wolnego od pracy, przyjmując zasady rekompensaty z art. 151[sup]3[/sup] k.p.

Tego samego zdania jest Główny Inspektorat Pracy.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/595274.html]Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 11 stycznia 2011 r. w sprawie rekompensowania nadgodzin występujących w święto będące jednocześnie wolnym z racji pięciodniowego tygodnia pracy (GPP-501-4560-100-1/10/PE/RP)[/link][/b][/ramka]