Pracodawca jest zobowiązany zapewniać, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców. Taki wymóg przewiduje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeks pracy[/link] w art. 231 § 1.

Reguły dotyczące nadawania i cofania uprawnień rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady opiniowania przez rzeczoznawców projektów nowo budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, są uregulowane w art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185688]ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy[/link] oraz w rozporządzeniu wydanym na podstawie tej ustawy.

Uprawnienia rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej do Oceny Kandydatów na Rzeczoznawców nadaje główny inspektor pracy. Także on prowadzi centralny rejestr wydanych uprawnień.

Nadane uprawnienia upoważniają rzeczoznawcę do opiniowania projektów nowo budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, pod względem zgodności z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.

Zgodnie z art. 214 k.p. każdy obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z kolei przebudowa obiektu budowlanego, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinna uwzględniać poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak samo jest, gdy budowa lub przebudowa dotyczy części obiektu budowlanego, w której znajdują się pomieszczenia pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnianie pomieszczeń pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Ponadto musi on utrzymywać obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Szczegółowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych i terenu zakładu pracy oraz pomieszczeń pracy określa rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli chodzi o pomieszczenia pracy, to z rozporządzenia wynika m.in., iż pracodawca jest obowiązany utrzymywać je w czystości i porządku oraz zapewniać ich okresowe remonty i konserwację w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

[ramka][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 213 – art. 214 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link]

– art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185688]ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.)[/link]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2673B4AD4A9C0AE37B59613697DB28B6?id=170775]rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)[/link][/ramka]