Wielu pracowników cieszy to, że za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela szef powinien udzielić im dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Obowiązek taki wynika z art. 130 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link], zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Naturalne jest więc, że w przypadające we wtorek i środę Boże Narodzenie pracownicy mają wolne.

[srodtytul]Obowiązek szefa[/srodtytul]

[b]Jeżeli wolny dzień tygodnia jest sobotą, to za święto w ten dzień przypadające, które w każdym innym dniu roboczym obniżałoby wymiar czasu pracy, pracodawca powinien udzielić im dodatkowego dnia wolnego. To on decyduje, kiedy pracownicy będą mogli odebrać to wolne. [/b]

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby uwzględnił stanowisko pracownika w tej kwestii. Ważne jest, by wolny dzień przypadał w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto.

Wolne nie musi przysługiwać tylko w zamian za święto przypadające w sobotę, ale za każdy inny dzień będący dla pracowników dniem odpoczynku w tygodniu pracy.

[srodtytul]Podczas wypoczynku[/srodtytul]

Zdarzyć się może, że pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym w okresie, w którym przypada święto. Jeśli pracodawca odgórnie wyznaczy dzień wolny od pracy przypadający w trakcie okresu rozliczeniowego, ale przed lub po urlopie pracownika, sytuacja jego nie będzie różniła się od sytuacji pozostałych zatrudnionych.

Tak samo jak oni będzie mógł wykorzystać dzień wolny w ustalonym w zakładzie pracy terminie.

Inaczej będzie, gdy wyznaczony dzień przypadnie podczas trwania urlopu wypoczynkowego. Teoretycznie pracownik w dany dzień nie przychodziłby przecież do pracy. Zgodnie z art. 154[sup]2[/sup] k.p. urlopu udziela się jednak w „dniach pracy” dla danego pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Stąd też, jeśli pracownik jest na urlopie a dany dzień będzie traktowany w zakładzie pracy jako dzień wolny, jego zawnioskowany urlop wydłuży się o jeden dzień bądź też będzie on miał jeden dzień więcej urlopu do wykorzystania w danym roku.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pracownik będzie przebywał na urlopie od 10 do 28 grudnia. Pracodawca postanowił, że za przypadający w sobotę 26 grudnia wszyscy pracownicy będą mieli wolne 24 grudnia.

Dzień ten będzie zatem pracownika dniem wolnym na podstawie art. 130 § 2 k.p., a nie dniem urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli wniosek obejmował 14 dni urlopu, wykorzystane zostanie tylko 13 dni.[/ramka]

[srodtytul]Na chorobowym[/srodtytul]

Jeżeli jednak święto przypadnie w okresie nieobecności pracownika z powodu choroby, wymiar czasu pracy zostanie odpowiednio pomniejszony z tytułu samego przebywania na chorobowym.

Zgodnie z art. 130 § 3 k.p. obowiązujący w danym miesiącu wymiar czasu pracy pomniejsza się bowiem o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności. Ponieważ taka nieobecność obejmuje wszystkie dni, nie tylko dni robocze, dane święto nie będzie dodatkowo obniżało czasu pracy. W konsekwencji nie będzie przysługiwać za nie dzień wolny.

Warto pamiętać, że wykaz świąt w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71689]ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.)[/link] obejmuje: Nowy Rok, Wielkanoc, 1 i 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych, rocznicę 11 listopada oraz Boże Narodzenie.

[i]Autorka jest aplikantką radcowską w Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu[/i]