[b]Opowiada Ewelina Sokołowska z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski:[/b]
Korzystanie przez pracownicę z uprawnień związanych z ciążą jest uwarunkowane stwierdzeniem stanu ciąży zaświadczeniem lekarskim.
Wystawianie zaświadczeń lekarskich określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74016]rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy[/link], wydane na podstawie art. 229 § 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Zgodnie z § 11 ust. 2 tego rozporządzenia zaświadczenia lekarskie stwierdzające stan ciąży wydawane są według wzoru Mz/L-1. Obowiązek przedstawienia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży spoczywa na pracownicy. Jeżeli jednak nie przedstawi ona takiego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny w sposób niebudzący wątpliwości, pracodawca będzie ponosił pełną odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.