Reklama
Rozwiń

Klauzula COVID-19 ochroni w trakcie pandemii

Na użytek niniejszego artykułu należy założyć, że sytuacja, która powstała w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19 oraz przyjętym w celu walki z ich konsekwencjami rozwiązaniami prawnymi, wypełnia znamiona tzw. siły wyższej.

Publikacja: 29.04.2020 16:16

Klauzula COVID-19 ochroni w trakcie pandemii

Foto: Adobe Stock

Ustawodawstwo polskie nie definiuje tego pojęcia, choć w niektórych aktach prawnych się nim posługuje (np. Prawo przewozowe, czy przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zawieszenia biegu przedawnienia roszczenia w przypadku niemożności jego dochodzenia właśnie z powodu siły wyższej). Wiele kontraktów handlowych zawiera autonomiczne definicje siły wyższej, często oparte na wzorcowej klauzuli siły wyższej Międzynarodowej Izby Handlowej.

Jako, że o sile wyższej w kontekście COVID-19 powiedziano już wiele, w tym miejscu skupić się chcę na zagadnieniu jak strony stosunków obligacyjnych, w szczególności w obrocie gospodarczym, zawierając nowe umowy (czy restrukturyzując już zawarte) winny działać dalej gdy sam SARS-CoV-2 i COVID – 19 oraz przyjmowane w związku z nim ograniczenia tracą charakter siły wyższej. Tracą, bowiem z ogólnie przyjmowaną definicją (zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego jak i na podstawie wzorcowej klauzuli Międzynarodowej Izby Handlowej) zdarzenie mogące zostać uznane za siłę wyższą musi być nieprzewidywalne. W chwili obecnej pandemia SARS-CoV-2 / COVID-19 jest już faktem powszechnie znanym, potwierdzonym formalnie przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) i organizacje, służby oraz organy w poszczególnych państwach, a wprowadzane w związku z nią ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, czy przemieszczaniu się nie mają już nieprzewidywalnego charakteru.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji