Koronawirus: jak działa ochrona własności intelektualnej podczas pandemii

Sytuacja w jakiej w pierwszym kwartale 2020 r. znalazł się świat w zw. z pandemią koronawirusa jest z pewnością bezprecedensowa. Trudno doszukać się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci epidemii, która w tak znaczący sposób wpłynęła by na funkcjonowanie państw każdym aspekcie życia, od ograniczeń nałożonych na obywateli, ograniczeń w działalności przedsiębiorstw po funkcjonowanie organów administracji i sądownictwa. W niniejszym artykule przybliżymy jak w obliczu pandemii COVID-19 funkcjonują polskie i zagraniczne organy ochrony własności intelektualnej.

Publikacja: 23.04.2020 11:25

Koronawirus: jak działa ochrona własności intelektualnej podczas pandemii

Foto: Adobe Stock

Znaczącym ułatwieniem dla funkcjonowania systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce będą przepisy ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 31 marca, poz. 568, dalej „Specustawa antykryzysowa"), która w ekspresowym tempie została uchwalona przez parlament i weszła w życie już w dniu jej uchwalenia po podpisaniu przez Prezydenta i publikacji w dzienniku ustaw. Niektóre przepisy mają moc obowiązującą od dat wcześniejszych niż data wejście ustawy w życie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki