Tarcza antykyzysowa - co się zmienia w upadłości

W piątek prezydent podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21. Ustawa stanowi kontynuację działań rządu w obszarze realizacji tzw. tarczy antykryzysowej i wprowadza kolejne kilkadziesiąt rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym epidemii. Między innymi przewiduje ona wyczekiwane przez przedsiębiorców czasowe zawieszenie obowiązku składania wniosków o ogłoszenie upadłości.

Aktualizacja: 20.04.2020 13:29 Publikacja: 20.04.2020 12:43

Tarcza antykyzysowa - co się zmienia w upadłości

Foto: Adobe Stock

Dotychczasowy stan prawny

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym dłużnik obowiązany był zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Obowiązek ten spoczywał także na każdej osobie uprawnionej do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami (czyli zasadniczo na każdym z członków zarządu niewypłacalnej spółki z osobna, niezależnie od zasad reprezentacji wynikających z KRS). Stan niewypłacalności materializował się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, w przypadku utraty przez przedsiębiorcę zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (jeśli ta utrata miała charakter trwały – co zwykle oznaczało 3 miesiące nieregulowania zobowiązań). Po drugie w przypadku, gdy zobowiązania pieniężne przedsiębiorcy przekraczały wartość jego majątku, a stan ten utrzymywał się przez okres przekraczający 24 miesiące (ta druga przesłanka nie dotyczyła osób fizycznych i niektórych spółek osobowych).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki