[b]Mam ładną działkę na Mazurach. Ponieważ zostałem zwolniony z pracy, chciałbym już w tym sezonie zorganizować tam kemping. Z jakimi formalnościami muszę się liczyć? Czy wystarczy mi czasu, żeby wiosną wystartować? [/b]
Kwestie związane z zakładaniem kempingów reguluje[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175244] ustawa o usługach turystycznych[/link]. Jednak nie jest łatwo spełnić przepisy dotyczące takich obiektów. Wymagają one dodatkowych inwestycji, choćby zbudowania recepcji, dróg dojazdowych czy oświetlenia. Wcześniej zaś uzyskania pozwolenia budowlanego, a także ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Małe więc szanse, by zdążył pan z formalnościami i inwestycjami do wiosny. Poza tym taki obiekt trzeba zgłosić marszałkowi województwa i uzyskać odpowiednią kategorię.
Znacznie prostsze powinno być założenie pola biwakowego. I w tym wypadku wymagania wynikają z ustawy o usługach turystycznych, mogą też pojawić się obowiązki z zakresu prawa budowlanego.
[srodtytul]Niezbędny wpis[/srodtytul]
Nie można przyjmować gości na polu biwakowym bez wpisu do ewidencji innych obiektów hotelarskich w gminie. Nie należy tego mylić z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej przy zakładaniu własnej działalności. Jest to odrębna ewidencja.
Wniosek o rejestrację pola składa się na piśmie, w niektórych gminach są odpowiednie formularze, w innych wystarczy złożenie wniosku na kartce papieru. Do zgłoszenia dołącza się zaświadczenie o numerze REGON oraz o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej bądź dokument z Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenia może też dokonać rolnik (niebędący przedsiębiorcą).
Po dokonaniu zgłoszenia w gminie dla pola biwakowego zostanie założona karta ewidencyjna obiektu. Zawierać będzie następujące dane:
- określenie przedsiębiorcy (rolnika), który świadczy usługi hotelarskie,
- nazwę i adres obiektu,
- informację o stałym lub (zazwyczaj) sezonowym charakterze świadczonych usług wraz z podaniem czasu trwania sezonu oraz informacją o liczbie miejsc noclegowych.
Niezbędne jest też pisemne zgłoszenie obiektu do właściwego miejscowo sanepidu i objęcie go nadzorem tej instytucji.
[srodtytul]Jakie wymagania trzeba spełnić[/srodtytul]
Pole biwakowe jest obiektem niestrzeżonym. Wystarczy, że spełnia takie wymogi, które umożliwiają postawienie na nim namiotów i noclegi w nich.
Nie da się jednak otworzyć pola bez:
- ogrodzenia go (choćby prowizorycznie),
- ustawienia pojemników na śmieci i regularnego ich opróżniania,
- zbudowania osobnych umywalni dla kobiet i mężczyzn (dopuszcza się umywalnie zbiorowe typu rynnowego, niezadaszone),
- postawienia ustępów: osobnych dla kobiet i mężczyzn (na terenach skanalizowanych ustępy powinny być spłukiwane bieżącą wodą, natomiast na terenach nieskanalizowanych należy postawić biotoalety),
- przygotowania punktu poboru wody do picia i do potrzeb gospodarczych na terenie obozowiska, przy tym woda powinna być zdatna do spożycia, niezanieczyszczona bakteriami (jeżeli miejsce biwakowania jest usytuowane przy szlaku wodnym, to może nie mieć punktu poboru wody).
Jeżeli woda jest doprowadzona z miejskiego wodociągu, to przyjmuje się, że spełnia wymogi i nie ma potrzeby dokonywania dodatkowych badań bakteriologicznych. Jeżeli jednak niezbędne jest własne ujęcie, to badania są konieczne.
Ponadto grunt w obozowisku powinien być wyrównany, suchy, ukształtowany w sposób zapewniający odprowadzenie wód opadowych. Należy go też uprzątnąć z przedmiotów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu. Trzeba też znaleźć i przygotować miejsce na wylewanie nieczystości płynnych, odpowiednio je zabezpieczyć i oznakować.
Właściciel pola biwakowego powinien na widocznym miejscu umieścić nazwę oraz siedzibę lub imię i nazwisko oraz adres przedsiębiorcy, który świadczy usługi, tablicę określającą rodzaj obiektu, informację o zakresie świadczonych usług z podstawowymi cenami. Nie może przy tym nazwać pola biwakowego kempingiem, ta nazwa jest bowiem zastrzeżona dla obiektów spełniających ostrzejsze wymagania i wprowadzałaby w błąd zainteresowanych rozbiciem namiotu.
[i]Podstawa prawna:
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175244]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.)[/link] oraz [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180940]rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie [/link](DzU z 2006 r. nr 22, poz. 169 – szczególnie załącznik nr 3 i nr 7)[/i]
[ramka] [b]Co trzeba zgłosić, a czego nie[/b]
Do wymienionych w artykule obowiązków dochodzą formalności budowlane. Nie są one jednoznacznie określone w prawie budowlanym. O wyjaśnienia poprosiliśmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Wynika z nich, że z wykonaniem pola biwakowego może się wiązać realizacja konkretnych obiektów bądź robót budowlanych.
– Jeżeli założenie pola biwakowego będzie się wiązało z koniecznością wybudowania obiektów budowlanych bądź wykonania innych robót wymagających pozwolenia lub zgłoszenia, to inwestor przed ich rozpoczęciem będzie zobowiązany uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę bądź dokonać zgłoszenia we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej – wyjaśnia Anna Macińska, dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego w GUNB.
Jednak wiele z niezbędnych inwestycji na polach biwakowych wymaga jedynie zgłoszenia, a nie pozwolenia, niektóre zaś nie potrzebują nawet zgłoszenia. Trzeba też uważać na oddziaływanie obiektu na środowisko, a zwłaszcza na obszary Natura 2000.
Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/272524.html]pełny tekst wyjaśnienia na stronie internetowej[/link]