Miesięczny czynsz wywoławczy w tym obiekcie wynosi 5,5 euro, a koszty eksploatacji – 1 euro za mkw., zaś powierzchnia biurowa, którą można wybudować na życzenie klienta, kosztować będzie miesięcznie 9 euro za mkw. – to oferta przysłana przez DTZ.

Od zaraz czeka również, jak podają przedstawiciele Cushman & Wakefield, powierzchnia w ProLogis Park Warsaw II przy ul. Staniewickiej. Tu miesięczna stawka wywoławcza najmu mkw. wynosi 5,1 euro, a opłata eksploatacyjna – 80 eurocentów. Dodatkowo budynek oferuje 27 tys. mkw. powierzchni biurowej, której koszt najmu jest do negocjacji. Najdroższe stawki, z nadesłanych w tym miesiącu ofert, dyktują natomiast właściciele Wenecka Logistic & Distribution Center w magazynach przy ul. Weneckiej. Mkw. kosztuje tu 6 euro miesięcznie, a opłaty eksploatacyjne wynoszą 1 euro za mkw. Dostępna w nim powierzchnia biurowa, sięgająca 2 tys. mkw., kosztuje miesięcznie 12 euro za mkw.

W aglomeracji warszawskiej od zaraz magazyny czekają na najemców m.in. w Mszczonowie, Piasecznie, Błoniach i Jankach. W tych obiektach czynsz wywoławczy oscyluje na poziomie 3,2 – 3,5 euro za mkw., a maksymalne opłaty eksploatacyjne sięgają 1 euro.

W prawie wszystkich nadesłanych ofertach najemcy muszą podpisać umowę na co najmniej trzy lata, zaś pięcioletnie kontrakty czekają na firmy zainteresowane powierzchnią w Good Point Puławska, Żerań Park I oraz Żerań Park II. Minimalna powierzchnia najmu to 1 tys. mkw. w Wenecka Logistic & Distribution Center.

W innych warszawskich obiektach trzeba wynająć więcej – na przykład Good Point Puławska – 1,2 tys. mkw. czy Ideal Idea – 2 tys. mkw. Tymczasem w miejscowościach pozawarszawskich trzeba wynająć co najmniej 2,7 tys. mkw., np. Europa Park Mszczonów w Mszczonowie czy Europolis Park w Błoniach.

Stołeczne czynsze są najwyższe w całej Polsce. Nie brakuje w samej Warszawie ofert, w których miesięczna stawka wywoławcza najmu powierzchni magazynowej sięga 6,5 euro za mkw. Większość parków magazynowych znajduje się na Okęciu, Służewcu oraz Targówku i Żeraniu. W miejscowościach podwarszawskich – głównie w Piasecznie, Błoniach, Ożarowie Mazowieckim, Nadarzynie, Pruszkowie, Mszczonowie, Sochaczewie oraz Teresinie – stawka ta jest już znacznie niższa: sięga ok. 3,2 euro za mkw.

Sama podaż powierzchni magazynowej, jak podają przedstawiciele Cushman & Wakefield, na sam koniec ubiegłego roku sięgała niemal 1,8 mln mkw. I ciągle rośnie, a linię zabudowy nowych hal magazynowych wyznaczają przyszła autostrada A2 oraz modernizacja dróg krajowych w obrębie stolicy.

Główni najemcy natomiast to – jak podają przedstawiciele firmy Jartom Nieruchomości – firmy kurierskie, hurtownie spożywcze oraz dystrybutorzy AGD, RTV i elektroniki.