Fakt, że jedno z majowych świąt przypada w tym roku w sobotę, ma znaczenie tylko dla tych firm, które ustaliły, że sobota będzie dniem wolnym od pracy w myśl zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracownicy nie mogą więc mieć jednocześnie dnia wolnego z tytułu święta narodowego i tzw. wolnej soboty. Przypominamy, że w naszym ustawodawstwie nie funkcjonuje pojęcie wolnej soboty. Z przyczyn historycznych i praktycznych jednak w większości polskich firm wolny dzień z racji pięciodniowego tygodnia pracy to właśnie sobota. Nie ma jednak przeszkód, by pracodawca ze względu na charakter prowadzonej przez siebie działalności ustanowił inny wolny dzień zamiast soboty, np. poniedziałek. Ważne, by zachowana została zasada pięciodniowego tygodnia pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w maju wymiar czasu pracy po uwzględnieniu świąt, w tym 3 maja przypadającego w sobotę, wynosi 152 godziny, co może dać przykładowo 19 dniówek po osiem godzin pracy lub 12 dniówek po 12 godzin + osiem godzin w jednym dniu.
– Pracownicy wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy, powinni otrzymać taki dzień w innym terminie, jeśli w wolną dla nich sobotę przypada święto. Nie ma mowy o oddawaniu 3 maja w ratach, np. zmniejszając w kolejnych dniach wymiar czasu o godzinę lub dwie. Pracownik musi dostać cały wolny dzień – wyjaśnia Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.
W firmach, w których obowiązuje miesięczne rozliczenie czasu pracy, wolne za święto musi przypaść jeszcze w maju, natomiast tam gdzie jest dłuższy okres rozliczeniowy – w czasie jego trwania.
Pracodawca może skorzystać z okazji i oddać pracownikom wolną sobotę np. w piątek 2 maja lub piątek 23 maja, dzięki czemu załoga będzie miała długi weekend. Nie musi oddawać dnia wolnego jednocześnie całej załodze, lecz w zależności od potrzeb firmy określić kilka dat, w których poszczególni pracownicy odbiorą wolne.
- Jeżeli pracodawca nie wyznaczy innego dnia wolnego za święto przypadające w wolną sobotę, popełni wykroczenie, za które może otrzymać mandat. Dodatkowo będzie musiał wypłacić pracownikom wynagrodzenie za nadgodziny ze 100-proc. dodatkiem - wyjaśnia Piotr Wojciechowski.