O tym, do czego przeznaczona jest konkretna ciężarówka i jakie jest jej wyposażenie można jednak szybko się dowiedzieć z oznaczeń literowych oraz kombinacji liter i cyfr na kabinie, umieszczany zazwyczaj na kracie wlotu powietrza. Oznaczają one nie tylko wielkość silnika, ale także typ kabiny, czyli czy jest ona wysoka, czy niska lub czy posiadać będzie leżankę dla kierowcy, standardowe wyposażenie ciągników długodystansowych.
W przypadku nowej rodziny Scanii R szwedzki koncern zdecydował się na zmianę oznaczeń modeli samochodów. Uznano, że najważniejsze cechy pojazdu tworzą jego sylwetka i moc silnika. Firma odeszła od cyfrowego oznaczania kolejnych generacji samochodów. Uznano, że wiele zespołów samochodu jest wspólnych, ale o tym, który wariant jest odpowiedni na danym rynku zadecydują potrzeby klientów i wymagania prawne. To właśnie te elementy trzeba opisać, aby zasygnalizować różnice. Ponadto wprowadzono system stopniowego wprowadzania zmian do produktu, a to oznacza, że koncepcja „generacji” przestała być aktualna.
Od roku 1968 oznaczenia modeli Scania opierały się na pojemności silnika wyrażonej w litrach, do której dodawano jedną cyfrę symbolizującą generację samochodu. Dla przykładu symbole 110, 111, 112, 113 i 114 informują, że ciężarówka ma silnik o pojemności 11 litrów.W serii 2 i 3 do cyfr dodano literę oznaczającą wytrzymałość podwozia M, H lub E. Tak więc na karoserii mogliśmy przeczytać np. 11 3M. W ciężarówkach serii 4 litera mówiła o klasie podwozia (L, D, C lub G), na przykład 124L.
W serii R wprowadzono tylko oznaczenie typu kabiny i mocy silnika, do którego dochodzi symbol V8 w samochodach z 16-litrowym silnikiem.
Całkowity opis typu samochodu z serii R zawiera literę L, D lub C, mówiącą, do jakich zadań transportowych jest przeznaczony dany pojazd, oraz literę M, H bądź E, informującą do jakiego typu pracy jest przeznaczona ciężarówka. Teraz na grillu można przeczytać markę samochodu. Ciężarówki z 16-litrowym silnikiem oczywiście zachowają klasyczny znaczek V8.Na początku oznaczenia znajduje się symbol serii. Litera R oznacza kabinę typu R, tzn. kabinę wagonową, wysoko zawieszoną.
Dalej moc silnika, która w serii R wynosi od 230 do 620 KM. Pełne oznaczenie typu (na przykład: R 420 LA4x2MNA) opisuje podwozie podobnie do kodu stosowanego w serii 4. Oznaczenie podwozia zaczyna się od symbolu typu transportu: L (pojazdy do transportu długodystansowego), D (pojazdy dystrybucyjne), C (pojazdy budowlane), A oznacza ciągnik siodłowy, B podwozie. Konfiguracja cyfrowa wskazuje liczbę kół, w tym liczbę kół napędzanych, np. 4x2 to napęd na jedną oś.
Kolejne oznaczenia opisują klasy obciążenia konstrukcji: M (średnia), H (ciężka), E (bardzo ciężka). N oznacza normalną wysokość ramy (L oznacza ramę niską, E – bardzo niską)Ostatnia litera określa zawieszenie: A to tylne zawieszenie pneumatyczne, B oznacza, że wszystkie koła mają zawieszenie pneumatyczne, a Z oznacza, że wszystkie koła mają zawieszenie na resorach piórowych.