>Trzy pytania do...

Anny Tomczyk, zastępcy głównego inspektora pracy

Czy inspekcja będzie ścigała zatrudnianie w sklepach w święta osób na podstawie umów cywilnych, np. na zlecenie?

Kontroli inspektorów pracy w świetle przyznanych im ustawowo uprawnień podlegają jedynie kwestie zapewnienia tej grupie osób bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Chodzi też o ustalenie, czy łącząca je z chlebodawcami umowa nie jest w rzeczywistości umową o pracę, a także o weryfikację legalności zatrudnienia. Do osób tych nie stosujemy bowiem (z wyjątkiem obowiązków w zakresie bhp) prawa pracy, w tym dotyczącego czasu pracy i zakazu pracy w święta.

Jakie kary zamierza ferować na tych pracodawców, którzy naruszą zakaz?

Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w święta stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w art. 281 pkt 5 kodeksu pracy. Inspektor pracy może wymierzyć nierzetelnemu pracodawcy grzywnę od 1 do 2 tys. zł nakładaną w drodze mandatu karnego. Wolno mu również skierować przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu. Sąd natomiast ma prawo nałożyć grzywnę nawet do 30 tys. zł.

Zbliżające się święta Zmarłych i Niepodległości, 1 i 11 listopada, będą swojego rodzaju sprawdzianem dla pracodawców, jak przestrzegają zakazu pracy w święta. Zweryfikują też skuteczność działania inspekcji pracy. Czy inspekcja zamierza przeprowadzić wtedy wzmożone kontrole w placówkach handlowych?

Zakaz organizowania pracy w święta wchodzi w życie w piątek 26 października, czyli tuż przed świętami. Dlatego nie planujemy od razu zmasowanych kontroli. Będą miały raczej charakter sondażowy i polegały na zbadaniu skali zjawiska. Wzmożonych kontroli placówek handlowych zamierzamy za to dokonać przed świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Od lat w tym okresie dochodzi bowiem do naruszeń przepisów o czasie pracy i bezpieczeństwie i higienie pracy. Niezwłocznie sprawdzimy też skargę pracownika zmuszanego do pracy w święto wbrew obowiązującemu zakazowi.