Reklama
Rozwiń

Radni muszą uzasadnić odmowę lokalizacji inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej - wyrok WSA

Radni muszą uzasadnić odmowę lokalizacji inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej. Nie mogą zbyć dewelopera ogólnikami.

Publikacja: 27.09.2019 06:45

Radni muszą uzasadnić odmowę lokalizacji inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy stwierdził nieważność uchwały odmawiającej ustalenia lokalizacji dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego o trzech kondygnacjach. Została ona wydana na podstawie specustawy mieszkaniowej. Jej pełna nazwa brzmi: ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Są to przepisy obowiązujące od roku. Zawierają one uproszczone zasady pozyskiwania w miastach gruntów pod budownictwo wielorodzinne.

W tym konkretnym wypadku deweloper wystąpił do wójta gminy o ustalenie lokalizacji inwestycji. A ten przekazał wniosek radzie gminy. Ta odmówiła ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Tłumaczyła, że na terenie gminy jest ponad 1200 ha terenów inwestycyjnych, z których większość – zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego – przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne, co przekracza potrzeby gminy w zakresie rynku mieszkaniowego dziś i w przyszłości.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji