Zasady ujmowania korekt przychodów i kosztów w rachunku podatkowym

1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy ustaw o podatkach dochodowych, na które przedsiębiorcy czekali od dawna. Podobnie jak ich księgowi. Chodzi o regulacje, które wprowadzają szczegółowe zasady ujmowania korekt przychodów i kosztów w rachunku podatkowym.

Publikacja: 21.10.2015 02:00

Beata Dzierżanowska, biegły rewident

Beata Dzierżanowska, biegły rewident

Foto: materiały prasowe

Jeszcze do końca bieżącego roku obowiązują stare przepisy, które nie są precyzyjne w tym zakresie. Na ich podstawie organy podatkowe wydawały interpretacje wskazujące, że jeśli przyczyną korekty był oczywisty błąd, to należało ująć korektę w okresie rozliczeniowym, w którym została wykazana faktura pierwotna. Z kolei w przypadku korekty spowodowanej zdarzeniem późniejszym, o którym firma nie mogła wiedzieć w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. rabat, zwrot towaru), fiskus pozwalał ujmować korektę w bieżących rozliczeniach. Jeszcze inne interpretacje organów podatkowych stanowiły, że skutki faktur korygujących należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym uwzględniono fakturę pierwotną, bez względu na przyczynę korekty. Nietrudno się domyślić, że taki stan utrudniał przedsiębiorcom działalność, a księgowym pracę. Nie dość, że przepisy nie dawały odpowiedzi na pytanie, w którym okresie korekta wpłynie na zobowiązanie wobec fiskusa, to jeszcze istniało ryzyko konfliktu z urzędem skarbowym, ponieważ fiskus nie wypracował jasnego stanowiska w tym zakresie. Trudności dotyczyły zwłaszcza korekt na przełomie roku i korekt dotyczących lat, za które już złożono zeznania CIT-8. Rozliczenia między przedsiębiorcami, wynikające po prostu z potrzeb rynku bądź specyfiki działalności, nierzadko wymagały wystawiania korekt dotyczących poprzednich lat. A to oznaczało konieczność składania – nawet kilkakrotnie – korekt deklaracji. Dlatego nowe przepisy przyjęto z ulgą. Ustawa z 10 września 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku wprowadza zmiany między innymi w ustawie o CIT. W jej art. 12 dodano ust. 3j stanowiący, że jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to korektę ujmuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania