W świecie szybko postępującej cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych trudno się dziwić, że rewolucja ta dotyka również obszaru płatności, przechowywania danych oraz zawierania transakcji z różnymi podmiotami. Tak pojawiły się kryptowaluty, które przez lata zyskują na popularności. Istnieje wiele różnych kryptowalut (czasami określanych jako „wirtualne monety"), a najpopularniejszą jest bitcoin.

Czytaj także: Kryptowaluty: niekorzystna zmiana przepisów dla handlujących wirtualną walutą

Z uwagi na to, że w sferze biznesowej kryptowaluty są coraz chętniej stosowane do rozliczeń handlowych, waluty te stają się przedmiotem częstych dyskusji na temat ich właściwego ujęcia w sprawozdaniach finansowych spółek. Dlatego Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (Rada MSR) w lipcu 2018 r. zwróciła się do Komitetu Interpretacyjnego MSSF w celu uzyskania porady na temat sposobu, w jaki jednostka może zastosować istniejące standardy MSSF w ujmowaniu kryptowalut.

Analizy przeprowadzone przez Komitet Interpretacyjny MSSF (STAFF PAPER September 2018 IFRS Interpretations Committee meeting - Agenda 4 - Project Holdings of cryptocurrencies - Paper topic Item for continuing consideration [https://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2018/september/ifric/ap04a.pdf]) wykazały, że w praktyce spółki stosują różne sposoby ujmowania kryptowalut, tj. jako aktywa finansowe poprzez zastosowanie analogii do MSSF  9 „Instrumenty finansowe", zapasy zgodnie z MSR 2 „Zapasy" czy aktywa niematerialne zgodnie z MSR 38 „Aktywa niematerialne".

Czy to aktywa finansowe

W odniesieniu do analizy czy kryptowaluty stanowią aktywa finansowe, należy przede wszystkim dokonać oceny, czy kryptowaluty spełniają definicję środków pieniężnych lub aktywów finansowych innych niż środki pieniężne. Objaśnienia stosowania do MSR 32 stanowią, że „środki płatnicze (środki pieniężne) są składnikami aktywów finansowych, ponieważ stanowią środek wymiany", oraz że „środki pieniężne złożone w depozycie w banku lub w podobnej instytucji finansowej są składnikami aktywów finansowych, gdyż reprezentują umowne prawo deponującego do otrzymania środków pieniężnych od tej instytucji lub prawo do wystawienia czeku lub podobnego instrumentu w ramach posiadanego salda, tytułem spłaty zobowiązania finansowego wobec wierzyciela". Kryptowaluty nie mają tych cech, ponieważ nie mają statusu prawnego środka płatniczego. W związku z tym kontrahent nie jest zobowiązany do przyjęcia ich jako środka wymiany za towary lub usługi (i tylko niewielka część z nich to wybiera), a wierzyciel nie jest prawnie zobowiązany do zaakceptowania ich w celu spłaty długu. Innymi słowy, na chwilę obecną uznaje się, że kryptowaluty nie są powszechnie akceptowalnymi środkami wymiany. Kwota środków pieniężnych otrzymana za jednostkę kryptowalutową zależy od wartości, jaką osoba trzecia jest skłonna zapłacić w danym dniu. Jak pokazuje ostatnia historia notowań bitcoina, wartość tej kryptowaluty ulegała znacznej zmienności, sięgającej nawet kilkunastu tysięcy dolarów za bitcoina w krótkim horyzoncie czasowym. W związku z tym kryptowaluty również nie spełniają definicji ekwiwalentów pieniężnych w rozumieniu MSR  7 „Sprawozdanie z przepływów pieniężnych", ponieważ nie są łatwo wymienialne na znaną kwotę środków pieniężnych i podlegają znacznemu ryzyku zmian wartości.

Szersza definicja składnika aktywów finansowych zawarta w MSR 32 określa, że dany składnik aktywów jest składnikiem aktywów finansowych (innym niż środki pieniężnym), jeżeli jest to:

a) instrument kapitałowy innej jednostki;

b) umowne prawo do otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innej jednostki;

c) umowne prawo do wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z inną jednostką na potencjalnie korzystnych warunkach lub

d) kontrakt, który będzie rozliczony lub może być rozliczony we własnych instrumentach kapitałowych jednostki.

Jak zauważa Komitet Interpretacyjny MSSF, kryptowaluty reprezentują jednostkę wartości w rejestrze blockchain, która nie zapewnia posiadaczowi umownego prawa do otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych od innego podmiotu lub do wymiany aktywów finansowych lub zobowiązań na potencjalnie korzystnych warunkach. Zamiast tego, posiadacze kryptowaluty muszą ją sprzedawać na specjalistycznej giełdzie, aby uzyskać z tego tytułu środki pieniężne. Kryptowaluty nie są instrumentem kapitałowym innego podmiotu, ponieważ nie zapewniają posiadaczowi rezydualnego udziału w innym podmiocie. Kryptowaluty nie są również umowami, które będą lub mogą być rozliczane w ramach własnych instrumentów kapitałowych jednostki. W związku z powyższym, uznaje się, że kryptowaluty nie spełniają definicji aktywów finansowych.

Definicja aktywów niematerialnych

MSR 38 „Aktywa niematerialne" definiuje składnik aktywów niematerialnych jako „możliwy do zidentyfikowania niepieniężny składnik aktywów nieposiadający postaci fizycznej". Ponieważ kryptowaluty można oddzielić od podmiotu i sprzedać, są pozycją niepieniężną (ponieważ nie ma prawa do otrzymania ustalonej liczby jednostek waluty zgodnie z MSR 21 „Skutki zmiany kursów wymiany walut obcych") oraz nie posiadają postaci fizycznej – można uznać, że spełniają definicję aktywów niematerialnych.

Zastosowanie MSR 38 powoduje wycenę kryptowalut według kosztu lub, jeżeli jednostka zdecyduje się na zastosowanie modelu przeszacowania oraz istnieje aktywny rynek, według wartości godziwej. W wycenie według wartości godziwej, zmiany wartości kryptowalut w wyniku przeszacowania ujmuje się odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach, a w niektórych okolicznościach w wyniku finansowym.

Handel w zwykłej działalności

Niektóre podmioty mogą kupować kryptowaluty w celu ich dalszej odsprzedaży w swojej zwykłej działalności gospodarczej, np. brokerzy. W takim przypadku mają one charakter zbliżony do towarów lub surowców (ang. „commodities"), np. takich jak złoto, ponieważ:

- mogą być wymieniane na towary lub usługi, ale tylko wtedy, gdy kontrahent chce dokonać takiej wymiany;

- posiadają wartość, która wynika z ograniczonej ilości kryptowalut i kosztów „wydobycia" (aczkolwiek, wynika to z wykorzystania mocy obliczeniowej zamiast fizycznego wydobycia);

- mogą być wysoce płynne, tak jak sztabki złota, ale nie zawierają umownego prawa do otrzymania środków pieniężnych lub innego składnika aktywów finansowych.

W związku z powyższym, przyjmuje się, że jeżeli spółka posiada kryptowaluty zakupione w celu dalszej odsprzedaży w zwykłej działalności gospodarczej, uzasadnione może być stosowanie MSR 2 i zasady wyceny – wg kosztu lub wartości netto możliwej do uzyskania, zależnie od tego, która z kwot jest niższa. Natomiast, jeżeli podmiot działa jako pośrednik lub broker w odniesieniu do danej kryptowaluty, może wycenić ją według wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży przez wynik finansowy.

Podsumowując, obecnie uznaje się, że kryptowaluty ujmuje się jako składnik aktywów niematerialnych zgodnie z MSR 38 lub, jeżeli są przeznaczone do sprzedaży w toku zwykłej działalności, jako zapasy zgodnie z MSR 2.

Ujawnienie w sprawozdaniu

Obszar kryptowalut jest stosunkowo nowym tematem, dlatego kluczowe jest zaprezentowanie tych aktywów w sprawozdaniu finansowym w sposób jasny i czytelny dla interesariuszy. W tym celu stosuje się wymogi ujawnień zawarte w odpowiednich standardach – tj. wymogi ujawnień z MSR 2 w odniesieniu do krypto-walut, którymi przedsiębiorca handluje na czyjś lub swój własny rachunek, oraz wymogi ujawnień z MSR 38 w stosunku do kryptowalut ujętych jako aktywa niematerialne. Komitet Interpretacyjny również zwraca uwagę na MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych", który wymaga, aby jednostka ujawniła wszelkie osądy dotyczące ujmowania kryptowalut, jeżeli mają one znaczący wpływ na kwoty ujęte w sprawozdaniu finansowym.

Kiedy mamy do czynienia z kryptowalutą

Z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze cechy charakterystyczne kryptowalut to:

- Kryptowaluty są tworzone za pomocą kryptografii, mogą istnieć dzięki specjalnym algorytmom systemowym (np. technologia łańcuchów bloków – tzw. blockchain) oraz posiadają maksymalną możliwą liczbę „wirtualnych monet" (przykładowo: dla bitcoina ustalono ich limit na poziomie 21 milionów).

- Chociaż wartości kryptowalut wykazywane są niekiedy w określonej walucie (np. w dolarach, euro czy złotych), „wirtualna moneta" w jednym kraju jest nie do odróżnienia od „wirtualnej monety" w innym kraju. Innymi słowy – kryptowaluty są bezpaństwowe. Nie są w żaden sposób kontrolowane przez instytucje finansowe oraz nie podlegają regulacjom żadnego banku centralnego.

- Kryptowaluty notowane są na specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach), a ich wartość co do zasady określają tylko prawa podaży i popytu. To sprawia, że kursy kryptowalut są niezwykle podatne na spekulacje.

- Można je uzyskać przez „wydobycie" (wykorzystanie mocy obliczeniowej komputerów w celu rozwiązania odpowiedniego algorytmu) lub poprzez zakup w sieci P2P (peer-to-peer) i mogą zostać wymienione na towary lub usługi, jeśli obie strony transakcji wyrażą na to zgodę. ?

Paweł Tendera menedżer w dziale Audit & Advisory Deloitte, biegły rewident

Popularność kryptowalut wzrasta, nie ulega więc wątpliwości, że temat ujmowania kryptowalut w sprawozdawczości finansowej może również ewoluować. W związku z tym, warto śledzić postępowania Rady MSR oraz Komitetu Interpretacyjnego MSSF w tym temacie. Na ostatnim spotkaniu Komitetu Interpretacyjnego MSSF, który odbył się na początku marca, nie brakowało głosów, iż należałoby zmienić istniejące standardy bądź wprowadzić nowe regulacje w celu zaadresowania specyfiki kryptowalut. Jednocześnie, jasne jest, że proces ustanawiania standardów może wymagać czasu, a kryptowaluty ewoluują szybko. W związku z tym, Komitet Interpretacyjny podjął wstępną decyzję o opublikowaniu dokumentu „Tentative Agenda Decision" (STAFF PAPER March 2019 IFRS Interpretations Committee meeting - Agenda 4 - Project Holdings of cryptocurrencies - Paper topic Item for continuing consideration [ https://www.ifrs.org/-/media/feature/meetings/2019/march/ifric/ap4-holdings-of-cryptocurrencies.pdf]). Choć dokument nie jest wiążącym standardem, zawiera w sobie pewnego rodzaju wskazówki w jaki sposób interpretuje się obecne regulacje związane z ujmowaniem kryptowalut.