Aktualizacja: 18.07.2018 06:40 Publikacja: 18.07.2018 06:40
Foto: ROL
Środki trwałe to grupa aktywów, która praktykom księgowym od wielu lat nastręcza sporo kłopotów. W licznej grupie przedsiębiorstw stanowią one znaczną część aktywów. Jest wiele powodów takiego stanu. Z jednej strony „skromne" stosunkowo zapisy w ustawie o rachunkowości zderzają się z różnorodnością operacji dotyczących środków trwałych, z drugiej natomiast brak jest od 23 lat aktualizacji ich wartości, co w szczególności w przypadku nieruchomości powoduje, że sprawozdania finansowe jednostek nie spełniają wymogu rzetelności, a stan taki potwierdzany jest przez biegłych rewidentów w wydawanych opiniach z badania sprawozdań finansowych. Aktualna wartość nieruchomości gruntowych jest w wielu przypadkach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż ich wartość historyczna zapisana w księgach rachunkowych właścicieli oraz wieczystych użytkowników. Termin „rzetelny" oznacza w języku polskim »uczciwy, sumienny, solidny, godny zaufania, należyty, właściwy, dokładny, autentyczny« i trudno przyjąć, aby w zakresie rachunkowości miał być inaczej rozumiany. Przy czym termin „rzetelny" nie powinien być utożsamiany z terminem „legalny". Każdą próbę uszczegółowienia i doprecyzowania regulacji dotyczących środków trwałych, niezależnie od przyjętej formy prawnej tej czynności, trzeba zapisać na poczet działań oczekiwanych i pożytecznych.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
Podatnik (także strefowy) musi przygotować dokumentację cen transferowych, analizę i formularz TPR dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi zagranicznymi i krajowymi, jeśli transakcje te przekraczają ustawowe progi.
Fiskus zgadza się, że wigilijne spotkania dla pracowników integrują personel i poprawiają atmosferę w firmie i pozwala je rozliczać w kosztach. Z innymi gośćmi jest problem.
Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma sytuacjami, które powodują zmiany, zatem codzienność gospodarcza podmiotów nie może obejść się bez dokonywania korekt czy to po stronie przychodów, czy po stronie kosztów.
Zbliżający się koniec roku to czas przygotowania do rozliczenia podatku dochodowego. Przedsiębiorcy powinni zweryfikować czy wśród poniesionych przez nich wydatków nie ma takich, które kwalifikowałyby się do którejś z ulg.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas