Jak księgować kwoty ściągnięte przez komornika

Fakturę wystawioną przez komornika, dokumentującą pobraną przez niego opłatę z tytułu prowadzonej egzekucji, wierzyciel może wykazać w pozostałych kosztach operacyjnych. Ma prawo ująć jej wartość w rachunku podatkowym.

Publikacja: 11.04.2018 06:40

Jak księgować kwoty ściągnięte przez komornika

Foto: Adobe Stock

Komornicy sądowi są funkcjonariuszami publicznymi, działającymi przy sądzie rejonowym (art. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji; tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1277 ze zm.). Realizują oni na własny rachunek czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych (m.in. wykonują orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia pieniężne).

Wierzycielom przysługuje prawo wyboru komornika na terytorium Polski. Komornik wybrany przez wierzyciela nie może – co do zasady – odmówić wszczęcia egzekucji, jeżeli byłaby prowadzona w obszarze właściwości sądu apelacyjnego, obejmującego jego rewir komorniczy. Gdy komornik wybrany przez wierzyciela podejmie czynności egzekucyjne poza swoim rewirem komorniczym, wówczas wydatki obejmujące diety przysługujące osobom zatrudnionym w jego kancelarii i uczestniczącym w tych czynnościach, koszty przejazdów i noclegów komornika i ww. osób, a także koszty transportu specjalistycznego obciążają – co do zasady – wierzyciela (nie wlicza się ich do kosztów egzekucji, obciążających dłużnika).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania