Aktualizacja: 15.11.2017 05:30 Publikacja: 15.11.2017 05:30
3 zdjęcia
ZobaczFoto: Fotolia.com
- Planujemy rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu owocami i warzywami oraz prowadzić pełną księgowość. Zamierzamy kupować nasze towary od rolników ryczałtowych. W jaki sposób powinniśmy ujmować zakup na podstawie faktury VAT RR oraz rozliczać je podatkowo zakładając, że będziemy czynnym podatnikiem VAT? – pyta czytelnik.
Zakup towarów od rolników ryczałtowych podlega nieco odmiennym przepisom w porównaniu ze „zwykłymi" zakupami, zarówno od strony formalnej, jak i od strony rozliczenia podatkowego, które z kolei ma wpływ na ujęcie bilansowe takiego zakupu. Celem wprowadzenia szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych jest rekompensata ciężaru VAT, ponoszonego przez nich na zakup środków służących prowadzeniu swojej działalności rolniczej. Wartość VAT zapłaconego rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę jest formą zwrotu tego podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawka VAT podlegająca zwrotowi rolnikowi ryczałtowemu wynosi 7 proc. wartości netto kupowanych towarów.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania o...
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współprac...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas