Aktualizacja: 12.07.2017 06:30 Publikacja: 12.07.2017 06:30
Foto: www.sxc.hu
- Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego. Jej klientami są inne firmy. Całość sprzedaży dokumentuje za pomocą faktur. Przy ich wystawianiu spółka korzysta z oprogramowania, które zawiera mechanizmy uniemożliwiające ingerencję w treść wystawionej faktury po jej zatwierdzeniu i ujęciu w ewidencji podatkowej.
W praktyce zdarzają się przypadki, że po wystawieniu faktury i jej doręczeniu kontrahentowi, odbiorca zgłasza żądanie zmiany nabywcy, pomimo że faktura pierwotna została wystawiona zgodnie z otrzymanym zamówieniem. Możliwe są również przypadki, kiedy na skutek błędu po stronie spółki konieczna jest zmian strony (nabywcy) w fakturze, która została doręczona do podmiotu wskazanego jako nabywca. Kontrahenci zwracają wtedy spółce oryginały faktur. W tym przypadku przeprowadzane jest „wirtualne" zwrotne przyjęcie towaru i ponowne wydanie go podmiotowi, który jest rzeczywistym nabywcą i powinien być wskazany na fakturze. Wirtualny zwrot towaru powoduje, że w fakturze wystawionej już na właściwego nabywcę, jako data wydania towaru prezentowany będzie dzień wydania towaru z magazynu po wirtualnym zwrocie, czyli data zakończenia dostawy (całego procesu łącznie z dokumentowaniem). Z tego względu faktura wystawiona po takiej operacji reklamacyjnej zawiera dane nabywcy zgodnie z żądaniem oraz aktualną datę jako datę zakończenia dostawy towaru. Innymi słowy, wystawiona faktura pierwotna, której oryginał jest w posiadaniu spółki, zostanie całkowicie wycofana z obrotu i skorygowana do zera, a w jej miejsce zostanie wystawiona faktura z nowymi danymi wskazanymi we wniosku klienta. Czy faktura korygująca zerująca wymaga odrębnego potwierdzenia odbioru, skoro nie wpływa na rozliczenia z fiskusem? Czy w takiej sytuacji może powstać obowiązek zapłaty VAT wykazanego w którymś z dokumentów w trybie art. 108 ustawy o VAT? – pyta czytelniczka.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Przedsiębiorca Rafał Brzoska, któremu premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rekomendacji do deregulacji, ogłosił w środę propozycję, która jak sam stwierdził jest „absolutną rewolucją".
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Opłata wnoszona tytułem składki członkowskiej zasadniczo nie ma charakteru wynagrodzenia na rzecz koordynatora, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej wpłata powinna być dokumentowana notą księgową, a nie fakturą.
Wśród enumeratywnie wymienionych przypadków, w których podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie został wymieniony brak NIP nabywcy na fakturze VAT, w sytuacji gdy odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze.
Terminy, w których należy wystawiać faktury, są określone przepisami prawa. Pod pewnymi warunkami istnieje możliwość wystawienia faktury przed sprzedażą. Trzeba jednak w tym zakresie wyróżnić różne sytuacje, które mogą mieć odmienne skutki.
Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzedawca zobligowany jest zamieścić informację o podmiocie kupującym określonym jako „nabywca”. Oprócz tego faktura może zawierać również dodatkowe informacje, np. wskazanie płatnika.
O sukcesie lub porażce profesji finansowo-księgowej zadecydują dwa kluczowe czynniki – jej zdolność do adaptacji i poziom odporności – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas