Skutki zmian w sprawozdaniach finansowych małych firm

Wprowadzona nowelizacja ustawy o rachunkowości dotycząca uproszczeń dla małych jednostek jest kolejnym krokiem w procesie dostosowywania przepisów państwa członkowskiego do zmian wyznaczonych przez Parlament Europejski poprzez uchwaloną w 2013 r. dyrektywę.

Publikacja: 25.11.2015 02:00

W uzasadnieniu zmian czytamy, że intencją ustawodawcy było zmniejszenie obciążeń administracyjnych, co powinno skutkować m.in. zmniejszeniem liczby sporządzanych przez firmy dokumentów dla celów sprawozdawczych, zmniejszeniem liczby procedur przy wykonywaniu tych czynności przez służby finansowo-księgowe oraz skróceniem ilości czasu potrzebnego do jego sporządzenia.

Po ubiegłorocznej nowelizacji uor dotyczącej wprowadzenia jednostek mikro przyszła pora na jednostki małe. Dyrektywa rozróżnia jeszcze jednostki średnie i duże, które nie zostały zdefiniowane w krajowym prawie bilansowym. Podobny podział stosowany jest w dyrektywie dla grup kapitałowych. Dyrektywa rozróżnia grupy: małe, średnie i duże. Taki podział zmienia dotychczasowe podejście do jednostek i grup kapitałowych oraz pozwala na lepszą klasyfikację ze względu na rozmiary działalności. Jest to kierunek zmian, w którym będzie podążać nasze postrzeganie sposobu prezentacji danych w sprawozdaniach finansowych.

PRO.RP.PL za 19 zł

Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje