Jak wykazać faktoring w księgach rachunkowych

Zasadnicze zadanie faktoringu polega na uregulowaniu należności. Wpływ pieniędzy od instytucji, która przejmuje wierzytelność, jest formą jej spłaty. Dlatego w rachunku przepływów powinno się go ujmować w segmencie operacyjnym.

Publikacja: 21.10.2015 06:30

Foto: 123RF

– Nasza spółka wprowadza faktoring należności dla potrzeb finansowania działalności. Stosowane rozwiązania w zakresie ewidencji związanych z tym operacji w księgach rachunkowych są nam znane, jednak mamy wątpliwości dotyczące rachunku przepływów pieniężnych. W jaki sposób ująć faktoring w cash flow? – pyta czytelniczka.

Faktoring jest formą finansowania działalności jednostki i polega na tym, że wyspecjalizowana instytucja finansowa (faktor) nabywa w drodze cesji od klienta (faktoranta) jeszcze niewymagalne wierzytelności dotyczące prowadzonej działalności. Czytelniczka nie wskazała, jaki rodzaj faktoringu będzie u niej stosowany, dlatego przypominam, że rozróżniamy trzy formy faktoringu należności: pełny, niepełny, mieszany.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10