Już niedługo, bo 30 czerwca, mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok tych jednostek, ?w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Wynika to z art. 53 ust. 1 ustawy ?o rachunkowości. Zgodnie ?z nim roczne sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. Kluczowymi pojęciami związanymi z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego są:
W zależności od formy prawnej
Przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego należy je przedłożyć organowi nadzorującemu (np. rada nadzorcza) do zaopiniowania, jeżeli taki organ został powołany. Sprawozdanie finansowe zatwierdza m.in.:
Zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe trzeba złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym i w urzędzie skarbowym.
Co się składa ?i do kiedy
Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta (bez raportu), jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 (m.in. spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne) – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają w urzędzie skarbowym sprawozdanie wraz z opinią ?i raportem biegłego rewidenta w terminie dziesięciu dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania. Spółki składają także odpis uchwały zgromadzenia wspólników zatwierdzającej sprawozdanie.
Uwaga! Wspólnicy spółek osobowych i osoby fizyczne prowadzące działalność załączają sprawozdanie finansowe do rocznego zeznania podatkowego.
Warto przypomnieć, że od ?1 stycznia 2013 roku zniknął obowiązek ogłaszania sprawozdań w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej „Monitor Polski B". Niektóre spółdzielnie, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą ?i spółki cywilne, których sprawozdanie podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta, składają swoje sprawozdanie do publikacji odpowiednio w Monitorze Spółdzielczym lub w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Złożenie sprawozdania finansowego to obowiązek ustawowy. Sankcje karne za jego niedopełnienie przewidziano m.in. w ustawie o rachunkowości, kodeksie karnoskarbowym, ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Są to kary grzywny albo kary ograniczenia wolności.
Jakie sankcje i za co
Artykuł 79 ustawy o rachunkowości wymienia m.in. takie działania niezgodne z prawem jak:
Kara grzywny nakładana jest zgodnie z przepisami kodeksu karnego, a jej wysokość uzależniana jest m.in. od społecznej szkodliwości czynu zabronionego, czy wysokości dochodów sprawcy. Biorąc pod uwagę wysokość obowiązujących stawek dziennych, górny limit kary grzywny to nawet milion złotych.
W kodeksie karnym skarbowym (art. 56) za niezłożenie sprawozdania finansowego wraz z odpisem uchwały przewidziano karę grzywny.
Ustawodawca wyposażył również Krajowy Rejestr Sądowy w istotne i mocne narzędzia, które z założenia umożliwiają nawet zmuszenie spółki do złożenia dokumentów. W ramach postępowania przymuszającego można bowiem wezwać do złożenia brakujących dokumentów pod rygorem nałożenia kary grzywny. Sąd może również ustanowić w spółce kuratora. Zgodnie z art. 25 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w sytuacji, gdy spółka pomimo nałożenia grzywny nie realizuje obowiązków nałożonych przez prawo, sąd może, z ważnych powodów, orzec ?o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora. W praktyce tak drastyczne środki stosuje się niezwykle rzadko.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji
Podsumowując, aby uniknąć wszelkich grzywien i kar, sprawozdanie należy zatwierdzić najpóźniej w poniedziałek 30 czerwca 2014 roku ?i w ciągu 10 i 15 dni przekazać je odpowiednio do urzędu skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego wraz z dodatkowymi wymaganymi dokumentami.
Co zrobić w przypadku niewykonania tych obowiązków? Moim zdaniem należy niezwłocznie złożyć sprawozdanie finansowe w rejestrach ?i przesłać do urzędu skarbowego. Nie przesądza to oczywiście o uniknięciu odpowiedzialności, ale jednak znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo kary.
Michał Anioł jest seniorem w dziale rewizji finansowej BDO
Trzy kategorie
Dzień bilansowy to dzień, na który jednostka sporządza bilans, a także ostatni dzień okresu, za który przygotowuje rachunek zysków i strat. Najczęściej jest to ostatni dzień roku kalendarzowego. Dzień sporządzenia sprawozdania zgodnie art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości przypada nie później niż trzy miesiące od dnia bilansowego. Sprawozdanie podpisywane jest wtedy przez kierownika jednostki, jak również osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Dzień zatwierdzenia sprawozdania przypada nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. Jest to dzień, w którym uprawniony organ akceptuje sprawozdania.