Aktualizacja: 06.06.2018 07:00 Publikacja: 06.06.2018 07:00
Foto: Adobe Stock
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w zakładce poświęconej pracom Komitetu Standardów Rachunkowości, opublikowano projekt stanowiska w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste w sprawozdaniach finansowych jednostek samorządu terytorialnego. Nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2017 r., poz. 1911; dalej: rozporządzenie) rozstrzygnęło, że grunty jednostek samorządu terytorialnego oddane w wieczyste użytkowanie będą ujmowane w księgach rachunkowych urzędu jednostki samorządu terytorialnego oraz prezentowane w sprawozdaniu finansowym w oddzielnej pozycji bilansu. Negatywną ocenę takiego rozwiązania ewidencyjnego i jego skutków bilansowych przedstawiałem w artykule „Wieczyste użytkowanie według nowego rozporządzenia", opublikowanym w Rzeczpospolitej 28 lutego 2018 r. W dalszym ciągu podtrzymuję swoje stanowisko o bezzasadnym zaliczaniu do aktywów jednostki gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Ten pogląd podzielano w wielu jednostkach samorządu terytorialnego, odpisując grunty oddane w wieczyste użytkowanie. Jednak wymogi respektowania uregulowań rozporządzenia są jednoznacznie obligatoryjne i wszelkie dyskusje na ten temat nie mają praktycznego znaczenia.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości.
Zdaniem fiskusa podatnicy będący na estońskim CIT, którzy wykazali stratę bilansową, nie mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała 9 kwietnia br. nowy MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych, który zastąpi dotychczasowy MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych.
„Jednostki powiązane” są zdefiniowane w ustawie o rachunkowości, Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, ustawie o CIT i kodeksie spółek handlowych. Różnice są spowodowane różnymi celami tych regulacji.
Z umowami handlowymi kupna-sprzedaży wiążą się kary umowne oraz kompensaty wzajemnych rozrachunków. Ich rozliczenie wymaga stosownego ujęcia w księgach rachunkowych.
Przygotowane sprawozdanie finansowe należy opatrzyć podpisem. Przedstawiamy kluczowe informacje, które będą pomocne w procesie podpisywania takiego sprawozdania.
Jednym z aspektów rzetelnie sporządzonego sprawozdania jest wycena oraz ujęcie rezerw w tym również rezerwy urlopowej. Nie dotyczy ono spółek korzystających z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas