Aktualizacja: 18.04.2018 06:30 Publikacja: 18.04.2018 06:30
Foto: 123RF
- Spółka otrzymała od banku kredyt, którego wartość w dniu jego wpłaty została pomniejszona o prowizję i pobrane z góry odsetki. Jak ująć te kwoty w księgach? – pyta czytelnik.
Działalność gospodarcza jest nierozłącznie związana z zaciąganiem kredytów. Potrzebne są one na każdym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa, np. gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową. Jednym z pomocnych narzędzi dla przedsiębiorców jest kredyt obrotowy, który służy finansowaniu wydatków związanych z bieżącą działalnością jednostki. Możemy się o niego starać, gdy potrzebujemy pieniędzy na zakup niezbędnych towarów, zapasów, środków do produkcji lub gdy musimy opłacić faktury. Kredyt obrotowy jest więc bardzo przydatnym narzędziem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach wszelkiego rodzaju.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Sytuacja firm budujących osiedla nie wygląda dobrze. Ich zobowiązania rosną – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć ich prognozy zaczynają się różnicować – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Ustawa o kredycie konsumenckim broni kredytobiorcę jednoznacznie, ostatecznie i bardziej korzystnie niż przepisy kodeksu cywilnego o ochronie konsumenta, bo nie trzeba wnosić pozwu o ustalenie. Ochrona jest też lepsza, ponieważ nie ma żadnego rozliczenia korzyści za bezpodstawne wzbogacenie.
W wezwaniu do spłaty bank informuje kredytobiorcę o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Syndyk może powołać się na bezskuteczność z mocy prawa czynności upadłego także przy sporządzaniu listy wierzytelności. Jest to korzystne z punktu widzenia interesów masy upadłości, a więc także interesu ogółu wierzycieli upadłego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas