Aktualizacja: 18.03.2025 07:43 Publikacja: 06.09.2024 00:01
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dwa instrumenty dla firm w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii
Foto: Adobe Stock
– Z końcem wakacji możliwości dotacyjne dla firm wcale nie maleją! Choć nadal trwają nabory wniosków dla projektów badawczo-rozwojowych (Ścieżka SMART), wdrażanie technologii środowiskowych (KPO GOZ) czy branży HoReCa, wrzesień otwiera dla przedsiębiorców całkiem nowe możliwości wsparcia – mówi „Rzeczpospolitej” Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting.
Jej zdaniem przegląd najważniejszych możliwości warto zacząć od instrumentów finansowych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS).
Trwający od lat negatywny trend odchodzenia kierowców z zawodu wyhamował, a tradycyjni taksówkarze znów siadają za kółko. Branżą ponownie mogą jednak wstrząsnąć przepisy o pracy platformowej.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Wielomilionowe wynagrodzenia zarządów w sektorze finansowym w Polsce to już norma. Ale do zachodnich kolegów naszym szefom banków wciąż daleko.
Analitycy spodziewają się, że tegoroczny cel wzrostu gospodarczego dla Chin będzie podobny jak w zeszłym roku. Inwestorzy liczą na stymulację fiskalną i monetarną.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przemysł samochodowy ma poprawić konkurencyjność, zwłaszcza wobec Chin. Największe ugrupowanie w europarlamencie domaga się cofnięcia zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nowe amerykańskie cła mogą osłabić wzrost gospodarczy w Europie i uderzyć w sojuszników USA. Tymczasem ceny energii elektrycznej na świecie kontynuują spadki, a polskie banki stają w obliczu rosnącej liczby roszczeń o darmowy kredyt. Czy sektor finansowy ma powody do obaw?
Współpraca ponadnarodowa to jeden z dopuszczalnych komponentów projektów realizowanych przy wsparciu środków europejskich. Specjalne granty mają ułatwić nawiązywanie tej kooperacji.
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Podatek katastralny był jednym z tematów rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim w Radiu ZET. Gość Bogdana Rymanowskiego przedstawił jasne stanowisko rządu w tej sprawie. Mówił też o podatku Belki, cenach paliw czy najnowszym sondażu dla „Rzeczpospolitej”.
Niektórzy przewoźnicy, którzy weszli w segment logistyki kontraktowej, mają poważne problemy z zapełnieniem magazynów. Jednak dla rynku magazynowego nie jest to trzęsienie ziemi.
Rząd węgierski wprowadził od połowy marca przepisy ograniczające marżę zysku dla sieci handlowych. Nie może ona przekroczyć 10 proc. Nowe przepisy mają obowiązywać przynajmniej do końca maja 2025 roku.
Wojna handlowa Donalda Trumpa jest sygnałem alarmowym dla Europy — stwierdziła prezes EBC, Christine Lagarde w BBC. Światowy gigant alkoholi Diageo zaproponował rządowi USA zaostrzenie w umowach handlowych przepisów o pochodzeniu danego alkoholu zamiast ogłaszania zaporowych ceł przez administrację.
Zdaniem rosyjskiego niezależnego portalu Verstka, AirBaltic przynajmniej 28 razy próbował kupić rosyjskie paliwo między lutym 2022 a marcem 2024. Jeśli to prawda, to większość z tych zakupów złamałyby antyrosyjskie sankcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas