Aktualizacja: 19.11.2024 11:55 Publikacja: 19.11.2024 10:15
Foto: Adobe Stock
Aż 96 proc. pracodawców, którzy zatrudniają obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, ma wśród załogi Ukraińców. Na drugim miejscu są Białorusini (71 proc.), a 60 proc. firm wspiera się pracownikami z Azji – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu EWL Group, Legalito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (SEW UW).
Raport podsumowujący wyniki ankiety, która na przełomie września i października br. objęła 200 przedsiębiorstw zatrudniających pracowników spoza Unii (połowę z nich stanowiły duże firmy), potwierdza duże znaczenie migrantów i uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy. I to pomimo rosnącej w ostatnich latach liczby przybyszów z innych państw, w tym pracowników z Afryki, których zatrudnia 42 proc. badanych firm, czy z Ameryki Łacińskiej (38 proc. firm).
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Oferta bije rekordy, ceny się stabilizują, nawet spadają. Ale klienci nie są jeszcze skłonni z tego korzystać. Może jednak obniżki będziemy widzieć częściej.
Od pomysłów na start-upy po inwestycje w rozwój biznesu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma w ofercie programy wsparcia zarówno dla firm, które dopiero ruszają, jak i dla tych z dużym doświadczeniem.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Dzięki Gwarancji Biznesmax Plus finansowanej z Funduszy Europejskich firmy mogą uzyskać zabezpieczenie kredytów na swoje inwestycje.
Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi mogą korzystać z tzw. wakacji składkowych. ZUS poinformował, ile wniosków dotychczas wpłynęło.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
Na samorządy i podmioty użytkujące wyroby zawierające azbest zostanie nałożony obowiązek ich usunięcia lub zabezpieczenia najpóźniej do 31 grudnia 2032 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas