Aktualizacja: 08.12.2024 16:36 Publikacja: 29.11.2024 04:01
Foto: Adobe Stock
Obowiązek uruchomienia i udostępnienia pracownikom pracowniczych planów kapitałowych nakłada na firmy ustawa o PPK. Wyłączeń jest niewiele. Pracodawcy nie muszą ich udostępniać, jeśli są mikroprzedsiębiorcami, wszyscy zaś ich pracownicy zadeklarowali, że nie chcą uczestniczyć w tym programie. Z obowiązku uruchomienia PPK zwalnia też funkcjonowanie w firmie alternatywnego programu, czyli pracowniczych programów emerytalnych.
Twórcy programu pracowniczych planów kapitałowych chcieli, by był on powszechny, by uczestniczyło w nim jak najwięcej osób, by jak najwięcej pracowników oszczędzało dodatkowo z myślą o emeryturze. Atrakcyjność PPK podnoszą dopłaty do wpłat pracowników (2 proc. wynagrodzenia) od ich pracodawców (minimum 1,5 proc. pensji) i państwa. Tak zebrane kwoty inwestowane są w akcje i obligacje przez instytucje dopuszczane do zarządzania PPK.
Europa będzie ofiarą działań protekcjonistycznych, a skoro odczują je Niemcy, to odczuje je także Polska – przekonuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Młodzież, która za kilka lat wejdzie na rynek pracy, nie ma problemu z zastosowaniem narzędzi AI, ale – jak wskazują eksperci – w trakcie edukacji należy kłaść nacisk na krytyczne analizowanie działania tej technologii oraz możliwych skutków jej użycia.
Polska firma jest czwartą co do wielkości platformą marketplace w Europie pod względem udziału w ruchu internautów. Przegrywa jedynie z dwiema firmami z USA i jedną chińską.
Mamy ograniczać deficyt do 2,9 proc. w ciągu czterech lat, co zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie wierzę, że to się uda – mówi prof. Mirosław Gronicki, ekonomista, były minister finansów.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Po tym, jak wysiadł silnik inwestycji napędzający PKB, wyłączył się motor eksportu. Teraz dławi się ostatni silnik – konsumpcji.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Koniec roku może być dobrym czasem na wybór portfela z większym ryzykiem. Rentowności obligacji są wysokie, ale wszyscy zastanawiają się, czy w Polsce dojdzie do serii obniżek stóp procentowych już wiosną przyszłego roku.
Od miesięcy ceny niektórych produktów żywnościowych na świecie znów pną się w górę. Drożeją oleje roślinne i produkty mleczne. Ceny masła rosną nieprzerwanie już od 14 miesięcy, w efekcie pobiły historyczny rekord.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas