Zetki chcą się realizować w pracy, ale nie za darmo

Młodzi ludzie z pokolenia Z stawiają na pracodawców, którzy oferują otwartą komunikację, równowagę między pracą a życiem prywatnym, zapewniając też zawodową stabilność i satysfakcjonujące zarobki.

Publikacja: 15.04.2025 04:42

Zetki chcą się realizować w pracy, ale nie za darmo

Foto: Adobe Stock

– Pokolenie Z to grupa cechująca się dużą elastycznością i gotowością do uczenia się, ale jednocześnie wysoką świadomością własnych potrzeb i oczekiwań wobec pracodawców oraz rynku pracy – podkreśla prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując wstępny raport z badań swojego zespołu i firmy SW Research dotyczący pokolenia Z na rynku pracy.

Kluczowe dane z raportu prof. Męcina zaprezentuje podczas debaty w drugim dniu Europejskiego Forum Nowych Idei rozpoczynającego się we wtorek w Warszawie. Tematyka wiosennej edycji EFNI organizowanej przez Konfederację Lewiatan koncentruje się na kwestiach związanych z rynkiem i przyszłością pracy. Ta przyszłość w dużej mierze będzie zależeć od pokolenia Z, czyli dzisiejszych 18–29 latków, którzy – jak wynika z badania prof. Męciny – mają wyraźnie sprecyzowane i konkretne oczekiwania wobec pracodawców. Część z nich weryfikuje je zresztą w praktyce, bo ponad dwie trzecie z 1080 badanych Zetek pracuje, przy czym 43 proc. z nich ma stałą pracę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Z rynku mieszkań schodzi ciśnienie. W niektórych miastach jest już taniej niż rok temu
Raporty ekonomiczne
Wojna celna może uderzyć w polski eksport usług biznesowych
Raporty ekonomiczne
Prognozy dla Polskiej gospodarki bez zmian. "Poczekajmy z katastroficznymi ocenami"
Raporty ekonomiczne
Czy Trump celowo pcha USA w recesję? Coraz gorsze prognozy ekonomistów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Raporty ekonomiczne
Wiosenne ocieplenie w ofertach pracy. Rozchwytywani lekarze i pielęgniarki