Aktualizacja: 28.04.2021 11:17 Publikacja: 28.04.2021 02:00
Foto: shutterstock
Sąd federalny w Chicago 20 lipca 2007 r. nie zgodził się na ekstradycję do Polski Edwarda Mazura, podejrzanego o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta głównego policji generała Marka Papały. Zdaniem sądu polski rząd nie przedstawił solidnych dowodów winy Mazura.
Od sierpnia 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej rozważał wniosek o ekstradycję Stefana Michnika. W październiku 2010 r. wydano wobec niego europejski nakaz aresztowania. 18 listopada 2010 r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika, tłumacząc, że zarzuty, które mają mu być przedstawione w Polsce, zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu.
Rozwój sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości – mówi Jacek Skała, prokurator z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Narastające braki kadrowe i buńczuczne zapowiedzi eksterminacji nowych sędziów nie sprzyjają poprawie funkcjonowania sądów. Może więc warto wrócić do inicjatywy powołania sędziów pokoju?
13 grudnia 2024 r. minął rok od powołania pana Adama Bodnara na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jest to dobry czas na podsumowanie dotychczasowych jego działań. Pan minister, obejmując funkcję, głosił hasło, że będzie „przywracał praworządność”.
Kto zakwestionował skutecznie ważność całej umowy kredytu, nie jest konsumentem i z własnej woli nigdy nim nie był.
W przypadkach, w których ustawodawca pozwala i jednocześnie zobowiązuje do dokonania wykładni przepisów, w których zawarł wyrażenia nieostre, a następnie do poczynienia oceny konkretnych okoliczności faktycznych z uwzględnieniem tych sformułowań, może dojść do rozbieżnych wyników wspomnianej interpretacji przepisów i zastosowania norm prawnych zawartych w tych przepisach. Taka sytuacja występuje także w odniesieniu do możliwości zastosowania tymczasowego aresztowania.
Komunikat o umożliwieniu władzom Izraela wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz został odebrany jako przyznanie immunitetu Beniaminowi Netanjahu. Jednak stosując propaństwową wykładnię uchwały można uznać, że nie jest to zapowiedź złamania prawa międzynarodowego.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował na platformie "X", że w dniu 9 stycznia 2025 r. Sąd Apelacyjny w Dubaju stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M. Jest on podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku samochodowego w połowie września 2023 r. na autostradzie A1.
Uchwała Rady Ministrów stoi niżej w hierarchii źródeł prawa niż ratyfikowana umowa międzynarodowa. A to oznacza, że gdyby Beniamin Netanjahu pojawił się jednak w Polsce, to Adam Bodnar byłby zobowiązany do wszczęcia procedury przekazania go do Hagi.
Międzynarodowy Trybunał Karny odniósł się do deklaracji polskiego rządu, że zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau „najwyższym przedstawicielom państwa Izrael”. MTK wydał za premierem Izraela Beniaminem Netanjahu nakaz aresztowania.
Jawne ogłoszenie uzasadnienia postanowienia przez sędziego Igora Tuleyę nie stanowiło przestępstwa - uznał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli. Chodziło o postanowienie dotyczące umorzenia śledztwa w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku.
Klientka jednego z warszawskich sklepów wzięła 30 sztuk awokado i ponad 3 kilogramy bananów. Przy kasie samoobsługowej wszystkie produkty zważyła jako jabłka. Jej sprawa znalazła finał w sądzie. Uznano, iż kobieta popełniła oszustwo komputerowe.
Śledczy wrócili do sprawy naruszania przez Tomasza Lisa nietykalności cielesnej współpracowniczek. Nie oznacza to jednak, że na pewno dojdzie do wznowienia postępowania i postawienia zarzutów byłemu szefowi "Newsweeka".
Sprawę działań, wśród których znajduje się publiczne nawoływanie do nienawiści wobec Jerzego Owsiaka i WOŚP, zbada stołeczna policja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas