Reklama
Rozwiń

Marek Domagalski: Ruszają e-licytacje nieruchomości, warto znać zasady

19 września weszły w życie przepisy o elektronicznej licytacji nieruchomości, a korporacja komornicza zapewnia, że jest przygotowana do ich prowadzenia. To ułatwienie dla wierzycieli i licytantów, mniej dla dłużników.

Aktualizacja: 11.07.2024 15:57 Publikacja: 29.09.2021 12:34

Marek Domagalski: Ruszają e-licytacje nieruchomości, warto znać zasady

Foto: Adobe Stock

Licytację elektroniczną przeprowadza się tylko na wniosek wierzyciela, który może go złożyć także przed kolejną licytacją, a jeżeli nieruchomość została zajęta na poczet kilku wierzycieli, wystarczy do e-licytacji żądanie jednego z nich.

Komornik w ciągu tygodnia zawiadamia wtedy o e-licytacji dłużnika, wskazuje nieruchomość lub jej część, których wniosek dotyczy, oraz poucza go, że jeżeli ma być sprzedanych kilka nieruchomości, to dłużnik ma prawo wskazać kolejność, w jakiej mają być licytowane. Obwieszczenie o e-licytacji zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji, ze wskazaniem, gdzie i kiedy się odbędzie, a także obowiązku uiszczenia rękojmi i jej wysokości. Rękojmię należy złożyć na rachunek bankowy najpóźniej na dwa dni robocze przed rozpoczęciem licytacji. Czas trwania przetargu wynosi siedem dni, a komornik wyznacza licytację elektroniczną w taki sposób, aby termin jej rozpoczęcia i zakończenia przypadał między godz. 9 a 14 w dni robocze.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?