Aktualizacja: 20.03.2021 17:18 Publikacja: 20.03.2021 00:01
Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek
Panie sędzio, wystartował pan w konkursie do nowej Izby SN Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I w niej pan też orzekał ponad dwa lata. Od 1 marca przeniósł się pan do Izby Cywilnej SN. Jaki jest powód tej zmiany?
Decyzja pani prezes o przeniesieniu mnie i dwóch innych sędziów do Izby Cywilnej była podyktowana wyłącznie potrzebami orzeczniczymi tej izby. Liczba spraw w referacie każdego sędziego IC to średnio około 100 spraw, a czas oczekiwania na rozpoznanie skargi kasacyjnej sięga dwóch lat. Oczywiste jest więc, że sędziowie IC potrzebują wsparcia. Zwłaszcza że w izbie jest wiele nieobsadzonych stanowisk sędziowskich. Poza tym nigdy nie ukrywałem, że klasyczna cywilistyka jest mi bliższa niż sprawy publiczne rozpoznawane w IKNiSP, może poza sprawami regulacyjnymi. Nawet w skargach nadzwyczajnych wnoszonych w sprawach cywilnych dominują zagadnienia konstytucyjne. Muszę przyznać, że gdy wziąłem do rąk pierwsze akta ze skargą kasacyjną w sprawie cywilnej, poczułem się jak w domu.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Zarzuty dotyczą celowego przejęcia akt spraw dotyczących statusu neosędziów SN.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nakaz aresztowania premiera Izraela to polityczny test dla Zachodu. Czy można podważać decyzje międzynarodowego sądu, gdy za wzór także dla innych stawia się przestrzeganie prawa?
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzeczywista naprawa praworządności w Polsce, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka wymaga wykonania wyroku pilotażowego ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy - wskazuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Sam podeszły wiek i związane z nim ograniczenia sprawności oraz większa podatność na wpływy otoczenia nie przesądzają o niezdolności do rozporządzeń na wypadek śmierci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas