Odwołanie wiceprezesów SO w Kielcach przez ministra Ziobrę naruszało prawo do sądu z europejskiej konwencji praw człowieka

Kadencje prezesów zostały przerwane na zasadach nieobowiązujących w czasie urzędowania – mówi Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia SR w Gorzowie Wlkp.

Aktualizacja: 10.07.2021 19:40 Publikacja: 10.07.2021 00:01

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Piotr Nowak

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł właśnie, że odwołanie wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach w 2018 r. przez ministra Ziobrę bez podania powodu oraz brak możliwości odwołania się do sądu od tej decyzji narusza prawo do sądu chronione przez europejską konwencję praw człowieka. Takiego wyroku się pani spodziewała?

Oczywiście. Prawnicy mówili już o tym w 2017 r., gdy uchwalono trzy ustawy zmieniające ustrój sądów powszechnych. Prezydent Andrzej Duda nie zawetował ustawy o ustroju sądów powszechnych i przepisu, który dawał ministrowi Zbigniewowi Ziobrze wolną rękę w wymianie prezesów sądów i obsadzeniu funkcji swoimi lojalnymi ludźmi, nierzadko bez kompetencji do zarządzania sądem.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa