Reklama

Odwołanie wiceprezesów SO w Kielcach przez ministra Ziobrę naruszało prawo do sądu z europejskiej konwencji praw człowieka

Kadencje prezesów zostały przerwane na zasadach nieobowiązujących w czasie urzędowania – mówi Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia SR w Gorzowie Wlkp.
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Piotr Nowak

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł właśnie, że odwołanie wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach w 2018 r. przez ministra Ziobrę bez podania powodu oraz brak możliwości odwołania się do sądu od tej decyzji narusza prawo do sądu chronione przez europejską konwencję praw człowieka. Takiego wyroku się pani spodziewała?

Oczywiście. Prawnicy mówili już o tym w 2017 r., gdy uchwalono trzy ustawy zmieniające ustrój sądów powszechnych. Prezydent Andrzej Duda nie zawetował ustawy o ustroju sądów powszechnych i przepisu, który dawał ministrowi Zbigniewowi Ziobrze wolną rękę w wymianie prezesów sądów i obsadzeniu funkcji swoimi lojalnymi ludźmi, nierzadko bez kompetencji do zarządzania sądem.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama