Ryszard Sadlik: Potencjał sędziów w stanie spoczynku

Sędziowie, którzy już nie orzekają, mogą się w pełni poświęcić innym obowiązkom.

Publikacja: 20.07.2022 11:45

Ryszard Sadlik: Potencjał sędziów w stanie spoczynku

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Wymiar sprawiedliwości może wiele skorzystać z potencjału sędziów w stanie spoczynku. Mogą oni bowiem pełnić funkcję wizytatorów lub koordynatorów ds. mediacji i odciążyć w pracy czynnych zawodowo sędziów. Mogą również wykonywać pracę naukową i dydaktyczną i poprzez edukację podnosić poziom wiedzy prawniczej w społeczeństwie.

Przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp) przewidują, że sędziowie w stanie spoczynku mogą, za swoją zgodą pełnić funkcję wizytatora w Ministerstwie Sprawiedliwości lub sądzie oraz koordynatora do spraw mediacji ( art. 105 § 2 usp). Istnieje zatem możliwość powierzenia im ww. funkcji, co wydaje się rozwiązaniem bardzo korzystnym dla wymiaru sprawiedliwości. Mają bowiem odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, które mogą być nadal wykorzystane w sądownictwie. Przy czym sędziowie w stanie spoczynku, nieobciążeni bieżącym wpływem spraw i pracą orzeczniczą mogą się w pełni poświęcić powierzonym im obowiązkom w postaci nadzoru administracyjnego lub propagowania idei mediacji.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Jarosław Matras, sędzia SN: Ustawę może podpisać nowy prezydent
Sądy i Prokuratura
Na ratunek ratownikowi
Sądy i Prokuratura
Z partyjnymi plakietkami
Sądy i Prokuratura
Sędziowie mają prawo się bronić
Sądy i Prokuratura
Marek Domagalski: Kampanijne półprawdy raczej nie dla sądów