Aktualizacja: 06.12.2024 07:57 Publikacja: 20.07.2022 11:45
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Wymiar sprawiedliwości może wiele skorzystać z potencjału sędziów w stanie spoczynku. Mogą oni bowiem pełnić funkcję wizytatorów lub koordynatorów ds. mediacji i odciążyć w pracy czynnych zawodowo sędziów. Mogą również wykonywać pracę naukową i dydaktyczną i poprzez edukację podnosić poziom wiedzy prawniczej w społeczeństwie.
Przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp) przewidują, że sędziowie w stanie spoczynku mogą, za swoją zgodą pełnić funkcję wizytatora w Ministerstwie Sprawiedliwości lub sądzie oraz koordynatora do spraw mediacji ( art. 105 § 2 usp). Istnieje zatem możliwość powierzenia im ww. funkcji, co wydaje się rozwiązaniem bardzo korzystnym dla wymiaru sprawiedliwości. Mają bowiem odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, które mogą być nadal wykorzystane w sądownictwie. Przy czym sędziowie w stanie spoczynku, nieobciążeni bieżącym wpływem spraw i pracą orzeczniczą mogą się w pełni poświęcić powierzonym im obowiązkom w postaci nadzoru administracyjnego lub propagowania idei mediacji.
Nikt nie kwestionuje, że materia jest skomplikowana, ale od samego mówienia o reformie sytuacja w sądach się nie poprawi. A i obywatele nie dostrzegą zmian na lepsze.
Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to regres naukowy oraz ogromny cios wizerunkowy – mówi dr Michał Sopiński, rektor komendant AWS.
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Gdy dostęp do informacji jest powszechny, oddziaływanie w przestrzeni publicznej procesu karnego jest zdecydowanie mocniejsze, aniżeli to było w przeszłości.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Dochowanie staranności adwokata czy radcy prawnego monitoruje do pewnego stopnia jego samorząd, a dodatkową gwarancją dla klienta jest ich obowiązkowe OC.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Nawet w drugiej połowie lat 80. ub. wieku, kiedy Trybunał Konstytucyjny funkcjonował w innych warunkach ustrojowych, działał z dużo większą dozą praworządności, przestrzegania obowiązującego prawa niż obecny TK – mówi prof. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z UW.
Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej wydawał średnio o prawie 60 proc. mniej wyroków rocznie niż za poprzedniego prezesa. Bilans jest smutny, mniejsza efektywność i spadek zaufania.
Do sędziów coraz bardziej dociera, że nie działają w próżni, a owocami ich pracy interesuje się opinia publiczna.
W piątek zgromadzenie wyborcze sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma wskazać kandydatów na nowego prezesa. To prezydent spośród zaproponowanych osób wskaże następcę Julii Przyłębskiej. Formalnie nie wiążą go żadne terminy.
Walka o wpływy w Trybunale Konstytucyjnym, zaczęła się znacznie wcześniej zanim PiS doszedł do władzy. Konsekwencje rozwijającego się politycznego sporu okazały się destrukcyjne dla tej instytucji.
Na początku przyszłego roku mamy poznać projekt ustawy, który stworzy ramy prawne efektywnego wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W polskim prawie ma też pojawić się definicja tortur – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.
Niezgłoszona fiskusowi pożyczka od najbliższej rodziny, otrzymana do ręki i wpłacona na własne konto może być opodatkowana sankcyjną stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Nie spełnia bowiem wymogu udokumentowania jej przelewem bankowym.
Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas