Aktualizacja: 19.04.2025 20:49 Publikacja: 28.09.2022 12:20
Foto: Adobe Stock
Wiele się mówi o tym, że upowszechnienie cyfrowej komunikacji jest przełomem na miarę wynalazku Gutenberga. Ale zbyt mało się mówi i pisze o konkretach, czyli dokładnie, na czym polega ta zmiana i co dzięki niej zyskujemy. Zazwyczaj zmiany oznaczają konieczność porzucenia dawnych przyzwyczajeń i zastąpienia ich nowymi umiejętnościami.
Zmiany są pozytywne, kiedy przynoszą coś wartościowego, a przedtem niemożliwego do osiągnięcia. Jest też wiele zmian negatywnych, bo nieprzynoszących korzyści – zazwyczaj dochodzi do nich wbrew naszej woli, ponieważ ich nie chcemy. Zmiany są nieuchronne, bo we wciąż zmieniającym się świecie nic nie pozostaje takim, jakim było kiedyś, i nikt nie może pozostać takim, jakim był przed laty. Zmiany są nam zadane, narzucone i nieuniknione. Problem polega więc na właściwym zrozumieniu: co trzeba zmieniać, kiedy musi to nastąpić, oraz w jaki sposób należy dokonywać zmian. Nie inaczej jest z sądami, które powinny być na miarę czasów i problemów, jakimi się zajmują. W sądach mamy do czynienia z postępującym kryzysem od kilkudziesięciu lat, pomimo różnych reform i wysiłków. Postronny i niezależny obserwator mógłby więc powiedzieć – skoro tak wam się nie udaje, to może spróbujcie czegoś innego! Od czego więc warto zacząć i na czym skupić uwagę?
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas