Arkadiusz Turczyn: Prawo do nauki

Kapitalizm i socjalizm, a w odmiennym ujęciu gospodarka wolnorynkowa i zabezpieczenie socjalne, mimo znacznych odmienności i różnych sposobów postrzegania rzeczywistości mają pewne punkty styczne. Punktem takim jest prawo do nauki.

Publikacja: 12.10.2022 13:17

Arkadiusz Turczyn: Prawo do nauki

Foto: AdobeStock

Z jednej strony zapewnia się tym sposobem możliwość bezpłatnego uzyskania podstaw do startu w dorosłość, do świadomego postrzegania rzeczywistości, wreszcie do radzenia sobie w życiu, a z drugiej strony umożliwia przyczynianie się do powszechnego dobrobytu, a od strony wolnorynkowej – do możliwości rozwijania przedsiębiorczości czy do satysfakcji przedsiębiorców z wykwalifikowanych pracowników oraz współpracy ze świadomymi społecznie klientami.

Zgodnie z art. 70 Konstytucji RP – w ust. 1 – każdy ma prawo do nauki, nauka do 18. roku życia jest obowiązkowa, choć sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Według ust. 2 tego przepisu nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, przy czym ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością (o ile wszystko, co można zmaterializować lub świadczyć, może mieć wartość, to czy dla wspólnego dobra nie opłacałoby się wprowadzenie szerszego wsparcia dla chcących uzyskiwać wiedzę?). Jak stanowi ust. 3, rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne, zaś obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych, przy czym warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczym określa ustawa.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa