Wojciech Tumidalski: Czy to jeszcze da się skleić

Coś ważnego stało się w Sądzie Najwyższym, gdy starzy sędziowie odmówili orzekania z nowymi. Konsekwencje tego potrwają latami.

Publikacja: 26.10.2022 13:04

Wojciech Tumidalski: Czy to jeszcze da się skleić

Foto: Adobe Stock

Trzydzieścioro sędziów SN, jak kilkadziesiąt lat temu polscy biskupi, powiedziało „non possumus”, protestując przeciw dalszej demolce ich sądu. Przypomnieli, że wyroki w sprawach rozstrzyganych przez sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa mogą zrodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa. Do tego sędzia ręki nie powinien przykładać.

W nowych izbach SN są sami nowi sędziowie, więc problem nie występuje. W starych izbach – karnej i pracy, rządzą starzy sędziowie, którzy nie wyznaczają składów mieszanych. Tak było do niedawna również w Izbie Cywilnej, ale pod nowym kierownictwem sytuacja się zmieniła i starzy sędziowie mieli zasiąść z nowymi. Już tak jednak nie będzie. I, paradoksalnie, jedną z pierwszych ofiar tej sytuacji jest sędzia Waldemar Żurek, który walczy o swoje prawa, ale będzie musiał poczekać, bo w jego sprawie mieli orzekać sędziowie starzy i nowi. A wśród starych – także sygnatariusze Listu 30. Skład do sprawy Waldemara Żurka więc upadł i będzie musiał zostać wyznaczony nowy. Podejrzewam, że nie będzie złożony ze starych sędziów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia