Aktualizacja: 29.04.2025 00:02 Publikacja: 26.10.2022 13:04
Foto: Adobe Stock
Trzydzieścioro sędziów SN, jak kilkadziesiąt lat temu polscy biskupi, powiedziało „non possumus”, protestując przeciw dalszej demolce ich sądu. Przypomnieli, że wyroki w sprawach rozstrzyganych przez sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa mogą zrodzić odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa. Do tego sędzia ręki nie powinien przykładać.
W nowych izbach SN są sami nowi sędziowie, więc problem nie występuje. W starych izbach – karnej i pracy, rządzą starzy sędziowie, którzy nie wyznaczają składów mieszanych. Tak było do niedawna również w Izbie Cywilnej, ale pod nowym kierownictwem sytuacja się zmieniła i starzy sędziowie mieli zasiąść z nowymi. Już tak jednak nie będzie. I, paradoksalnie, jedną z pierwszych ofiar tej sytuacji jest sędzia Waldemar Żurek, który walczy o swoje prawa, ale będzie musiał poczekać, bo w jego sprawie mieli orzekać sędziowie starzy i nowi. A wśród starych – także sygnatariusze Listu 30. Skład do sprawy Waldemara Żurka więc upadł i będzie musiał zostać wyznaczony nowy. Podejrzewam, że nie będzie złożony ze starych sędziów.
Sędziowie żyją iluzją, że mają wpływ na reformę sądownictwa. Tymczasem kluczowe znaczenie ma zimna kalkulacja po...
Jeżeli zachowujemy możliwość odwołania sędziego z delegowania w drodze arbitralnej decyzji ministra, to brzydko...
Wbrew nużącej propagandzie wszystko wskazuje na to, że aktywistom i działaczom starych stowarzyszeń sędziowskich...
Należy oczekiwać od ministra sprawiedliwości opinii, czy podejmowane przez KRS uchwały w sprawie odwołań sędziów...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Jeśli sądy i konkretni sędziowie nie usprawnią postępowań grupowych i te będą trwać po dziesięć lat i więcej, to...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas