Artur Kotowski: Wymiar sprawiedliwości na rozdrożu integracji europejskiej

Z pewnością ideałem Unii byłyby krajowe instytucje sądowe jako całkowicie, hierarchicznie podporządkowane Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Publikacja: 18.01.2023 02:00

Artur Kotowski: Wymiar sprawiedliwości na rozdrożu integracji europejskiej

Foto: Adobe Stock

Integracja europejska przyspiesza. Obserwowany m.in. spór o praworządność dotyczy rozumienia kompetencji dzielonych między Unię a państwa członkowskie. Wypracowana formuła tzw. zajętego pola oznacza domniemanie kompetencji instytucji unijnych także w obszarach dzielonych. Te przyjmują nadrzędną rolę prawa Unii. Polityka integracji i ambitne cele społeczno-gospodarcze (przede wszystkim pakiet klimatyczny, dalsza współpraca gospodarcza oparta na długu generowanym przez KPO) będzie tworzyła presję instytucji unijnych na transformację wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich w strukturę hierarchiczną, wyłącznie podporządkowaną instytucjom Unii. Krajowe trybunały konstytucyjne i sądy najwyższe będą postrzegane jak w USA jako „stanowe”, ale największa rola będzie przypadać TSUE, który stanie się takim odpowiednikiem amerykańskiego Sądu Najwyższego. Te ambitne cele będą się jednak wiązały z ogromnymi napięciami na tle koncepcji suwerenności, a także przenikną na różnorakie pola dotyczące prawa, w tym nauki i praktyki prawniczej.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Radlińska o sądownictwie: Społeczeństwo może otrzymać kolejną dawkę chaosu
Sądy i Prokuratura
Wyrok sądowy a wyrok publiczny. Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru
Sądy i Prokuratura
Skutki oportunizmu
Sądy i Prokuratura
Pochwała trudu zwykłego sędziego. Mimo czystek i politycznych rozgrywek w sądach trwa praca
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Sądy i Prokuratura
Czerwony rynek. Jaka jest skala handlu ludzkimi organami w celu transplantacji?