Reklama
Rozwiń

Poświadczanie pełnomocnictw w postępowaniu cywilnym

Wadliwości związane z poświadczaniem pełnomocnictw w postępowaniu cywilnym zdarzają się relatywnie często. Jest to wynikiem – przypuszczalnie – niedopatrzeń, pracy w pośpiechu, niekiedy tolerowania niepełnych poświadczeń, na uwagę zasługuje też zmiana wykładni w tym zakresie.

Publikacja: 15.03.2023 12:13

Poświadczanie pełnomocnictw w postępowaniu cywilnym

Foto: AdobeStock

Sąd Najwyższy przyjmował, że skoro pełnomocnik procesowy będący radcą prawnym lub adwokatem może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa, to uprawnienie to obejmuje też treść dokumentu wykazującego umocowanie osób, które w imieniu osoby prawnej podpisały pełnomocnictwo procesowe. Brzmienie art. 89 § 1 k.p.c. wskazuje, iż zawodowy pełnomocnik może samodzielnie uwierzytelnić nie tylko odpis udzielonego mu pełnomocnictwa, ale i odpisy innych dokumentów wykazujących jego umocowanie. Wobec tego jest uprawniony do uwierzytelnienia również pełnomocnictwa głównego udzielonego przez zastępowaną przez niego stronę (postanowienie SN z 6 lutego 2013 r., V CZ 165/12, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta
Sądy i Prokuratura
Pozorność oświadczenia woli
Sądy i Prokuratura
Sędzia śledczy dr Carlo Marzella: Nie martwię się o bezpieczeństwo, gdy idę do sądu
Sądy i Prokuratura
„Marka osobista” sędziego. Jak komunikować się w przestrzeni publicznej?
Sądy i Prokuratura
Pushbacki. Kto powinien sądzić żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej?