Piotr Kosmaty: Przymus bezpośredni wobec pacjenta

Prawny model ochrony zdrowia psychicznego powinien pilnować, by osoby z zaburzeniami psychicznymi nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa.

Publikacja: 15.03.2023 12:09

Piotr Kosmaty: Przymus bezpośredni wobec pacjenta

Foto: Adobe Stock

Jedną z prerogatyw zastrzeżonych tylko dla państwa jest możliwość stosowania przymusu. Państwo, aby mogło pełnić swoje konstytucyjne funkcje, musi dysponować odpowiednim instrumentarium pozwalającym mu na sprawne działanie. Jednym z najbardziej dotkliwych narzędzi w ręku aparatu państwowego jest możliwość stosowania przymusu bezpośredniego, który drastycznie wkracza w sferę praw oraz wolności człowieka i obywatela.

Konieczność stworzenia optymalnych warunków do skutecznej pomocy medycznej pacjentowi wyznacza jeden z obszarów, w którym dopuszczalne jest stosowanie środków przymusu bezpośredniego. Uruchomienie tych środków możliwe jest tylko dla osiągnięcia pozytywnego celu leczniczego, co oznacza, że nie wolno ich pod żadnym pozorem stosować, aby wyrządzić jakąkolwiek szkodę lub dolegliwość pacjentowi.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa