Aktualizacja: 24.11.2024 21:11 Publikacja: 05.07.2023 12:10
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Dni ustawy z 2016 r. – Prawo o prokuraturze wydają się policzone. Ustawa ta i jej przepisy wprowadzające od początku wzbudzały niechęć znacznej części środowiska prokuratorskiego.
Już w 2017 r. skrytykowała ją z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawnego Komisja Wenecka – organ doradczy Rady Europy, specjalizujący się w sprawach ustrojowych. W ostatnim czasie prokuratorzy coraz częściej wygrywają procesy wytoczone prokuraturze w związku z zastosowaniem wobec nich takiego czy innego przepisu prawa o prokuraturze. Nic więc dziwnego, że tu i tam pojawiają się projekty dogłębnej reformy. Opublikowano już autorski projekt „ustawy – Prawo o ustroju Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej” („Na straży prawa. Nowy model Prokuratury”, Wolters Kluwer 2023), a prace – na razie niejawne – nad własnym projektem prowadzi Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. O ile jednak pomysłów na nową prokuraturę nie brakuje, o tyle zbyt mało – jeśli w ogóle – mówi się o tym, jakich błędów przy pisaniu nowej ustawy należy unikać.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Merytoryczne rozpoznanie skargi konstytucyjnej Dariusza Barskiego było niedopuszczalne, gdyż nie zostały spełnione wymogi formalne do jej wniesienia - uważa Prokurator Generalny. Jego rzeczniczka prasowa prok. Anna Adamiak już po ogłoszeniu orzeczenia wyjaśniła, o co dokładnie chodzi.
Trzy osoby usłyszały zarzuty pomocy Pawłowi S. - twórcy marki Red is Bad podejrzanemu w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W tle wypłata gotówki w wysokości 3,5 mln zł.
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzecznik dyscyplinarny Prokuratora Generalnego wydał postanowienie o przedstawieniu zastępcy Prokuratora Generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności urzędu.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.
Nasz system sądowy wydaje się zaprojektowany tak, by nikt nie czuł się tu ani mile widziany, ani zadowolony.
Bez niezależności finansowej nie można mówić o w pełni niezależnej od władzy prokuraturze, a pomysł powiązania płac prokuratorów z wynagrodzeniami urzędników doprowadzi do pauperyzacji zawodu – twierdzą zgodnie prokuratorzy w reakcji na pomysły Ministerstwa Finansów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas