Zakup kontrolowany nie może służyć do testowania uczciwości

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski 31 lat temu przedstawił projekt wprowadzenia do ustawodawstwa policyjnego instytucji zakupu kontrolowanego i kontrolowanego wręczenia lub przyjęcia korzyści majątkowej. Zapowiedź rewolucyjnych jak na tamte czasy zmian w prawie wywołała falę krytyki zarówno wśród publicystów, jak i prawników.

Publikacja: 05.07.2023 12:08

Zakup kontrolowany nie może służyć do testowania uczciwości

Foto: Adobe Stock

Stanisław Podemski pisał, że „wszelka prowokacja (zwłaszcza policyjna) jest od stuleci uznana za metodę brudną, ponieważ deprawuje przede wszystkim tego, kto prowokuje”. Ostrzegał, że wobec takich zmian nie pozostanie obojętny rzecznik praw obywatelskich oraz Komitet Helsiński. Stale rosnące zagrożenie ze strony przestępczości zorganizowanej oraz terroryzmu także w Polsce zmieniło stosunek obywateli oraz prawników do nieznanych dotychczas instytucji rodem z anglosaskiego systemu common law. Gromadzenie materiału dowodowego za pomocą czynności operacyjno-rozpoznawczych przez policję i służby specjalne jest codziennością i służy zasadzie równości broni między organami wymiaru sprawiedliwości a coraz brutalniejszym światem przestępczym działającym z ukrycia, niejawnie i podstępnie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama